Dnes "dezolát", zítra možná ministr. Právník poukázal, jak zle se mění současná společnost
Atmosféra v české společnosti by se už dala doslova krájet. Přibývá nespokojenosti, probíhají protivládní protesty. Odpůrci současného kabinetu jsou ve veřejném prostoru nálepkováni jako »dezoláti«. A to je podle vyjádření právníka Ondřeje Dostála pro ŽivotvČesku.cz kamenem úrazu. Upozorňuje, že může jít o přestupek proti občanskému soužití v podobě pomluvy.
"»Dezolát« je v současnosti nálepka pro toho, kdo není aktuálně mediálně v kurzu. V podstatě ti, kdo to říkají, presumují, že to je člověk zastávající špatné názory, také chudý, rozpadlý, společensky vyhoštěný člověk, což ostře kontrastuje s realitou," nastínil Ondřej Dostál současný význam slova »dezolát«.
Podle Dostála jde o trend maximálně posledních dvou let. Cílem je rozdělit lidi na dvě skupiny, kdy protestující jsou těmi nevhodnými. "Začal jsem to slýchat před rokem, dvěma, když s tím přišel nějaký člověk, který má »jen ty správné názory«. A je tak »bohatý«, kdy oproti tomu všichni, kdo mají opačné názory, jsou »chudí a nevhodní«," ohlédl se právník a vysokoškolský pedagog.
Nelichotivá nálepka »dezolát« ale podle Dostála nepravdivě poškozuje pověst naprosté většiny nespokojených občanů. A může být i protiprávní. "Nějaký přesně daný slovníkový význam to nepochybně má. V kontextu, ve kterém se to nyní hojně používá, to považuji však za přestupek proti občanskému soužití v podobě pomluvy, protože u naprosté většiny lidí, kteří jsou takto označováni jinými občany, to není pravda a má to za cíl poškodit jejich pověst," dodal pro ŽivotvČesku.cz právník Ondřej Dostál.
Jeho názor, že jde o paušalizující nálepku, potvrzuje například výklad slova »dezolát« podle webového projektu Čeština 2.0. Zde se o významu slova »dezolát« píše, že jde o protagonistu »dezinformační scény, většinou trvale nespokojený jedinec na okraji společnosti, který si životní frustraci kompenzuje odmítáním společenských autorit a příklonem ke konspiračním teoriím a politickému extrémismu«.
Jak je neprozíravé označovat nespokojenou část společnosti například právě nálepkou »dezolát«, učí historie. Vzpomeňme na obdobnou nálepku »protisocialistické živly« z časů komunistické totality. Vlivem událostí listopadu roku 1989 tyto »protisocialistické živly« vystřídaly u moci skomírající rudou partaj.
Jinými slovy a ve zkratce řečeno - dnes »dezolát«, zítra možná ministr. Jenže pokud se nálepkováním atmosféra v zemi rapidně zhoršuje, mohou přijít i pokusy o satisfakci. A tak se může stát, že příštími »dezoláty« budou lidé, kteří se dnes považují za lepší část obyvatelstva České republiky.
Občané opakovanými demonstracemi reagují na kroky vlády Petra Fialy, ekonomickou situaci a válku, která sužuje Ukrajinu. Naposledy se lidé sešli protestovat na pražském Václavském náměstí uplynulou neděli.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.