Dnes máme první vyšší číslo. Může jít o odraz rozvolnění, říká Roman Prymula. Popsal nejrizikovější místa

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 6. 2021

Ve čtvrtek laboratoře v Česku potvrdily 430 případů koronaviru. Je to o 75 méně než před týdnem, zároveň jde o vyšší počet než předchozí den. Ve středu testy odhalily 348 pozitivních případů. Podle epidemiologa Romana Prymuly (57) by to mohl být první varovný signál po pondělním masivním rozvolnění protiepidemických opatření. "Může to být odraz toho, jak se masivně rozvolnilo," řekl pro Životvčesku.cz.

Po více než pěti měsících nuceného uzavření kvůli epidemii koronaviru se od pondělí mohly znovu otevřít vnitřní prostory restaurací, koupaliště a bazény, sauny, wellness, kluby, diskotéky či kasina. Návštěvníci u sebe musí mít doklad o bezinfekčnosti, a to ve formě testu, potvrzení o očkování nebo o prodělané nemoci covid-19.

O nečekaně rychlém rozvolnění kabinet podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (34) rozhodl nikoliv v reakci na zlepšující se epidemickou situaci, ale kvůli rozsudku Nejvyššího správního soudu. Podle soudu totiž nelze uzavírat služby plošně.

Vyšší číslo by mohlo naznačovat, že epidemie nového typu koronaviru nabírá druhý dech. "Dnes máme první vyšší číslo. Ještě to neznamená nic, ale kdyby se to posunovalo, tak by to znamenalo, že se zastavil pokles. Může to být odraz toho, jak se masivně rozvolnilo. Uvidíme v dalším týdnu, zda dojde k poklesu či nárůstu, to by znamenalo, že se opatření budou muset přehodnocovat," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula a poukázal na to, které segmenty jsou nejrizikovější.

"Nejrizikovější jsou bary a restaurace, protože kontakty tam jsou užší, než se předpokládá, takže k přenosu tam může docházet," dodal pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula.

Od začátku epidemie loni v březnu se v zemi covidem-19 prokazatelně nakazilo víc než 1,663 milionu lidí, zemřelo 30 142 z nich. Denní počty úmrtí se už téměř týden drží pod číslem deset. V nemocnicích dál ubývá pacientů s covidem-19. Ke čtvrtku jich bylo 389, z nich 67 bylo ve vážném stavu. Obě čísla jsou nejnižší od poloviny loňského září.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.