Do babyboxu matka odložila asi tříměsíčního chlapečka, pak ho chtěla vrátit. Odvezla ho sanitka, příliš voňavý nebyl, uvedl Ludvík Hess

Zakladatel babyboxů Ludvík Hess
Zakladatel babyboxů Ludvík Hess
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 12. 2023

Možná finanční tíseň, obava, případně jiné osobní problémy zřejmě donutily neznámou matku odložit přibližně tři měsíce starého chlapečka do babyboxu. "V úterý 26. prosince v 15:06 byl v táborském G - centru nalezen třetí táborský chlapeček," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Ludvík Hess s tím, že pro chlapce musela sanitka. Později se matka dítěte ozvala, že ho chce vrátit.

Babybox je v podstatě novorozenecký inkubátor. Ve chvíli, kdy je do něj dítě vloženo, zapne se vyhřívání a ventilace a s mírnou prodlevou také alarm, který upozorní zdravotnický personál. Schránky jsou umístěny tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí.

"Chlapečka jsem pojmenoval Jan. Odhadujeme ho na stáří dva až tři měsíce. Sanitka ho odvezla do táborské nemocnice, kde jej lékaři vyšetřili a zjistili, že je zdravý, ale příliš voňavý nebyl. O neurovnaných sociálních poměrech svědčí i následný telefonát jeho nešťastné maminky, která děťátko chtěla vrátit. Nemocnice jí ale nemohla vyhovět, protože v tomto případě bude nezbytné posoudit možnosti jeho dalšího setrvání v rodině, a to Orgánem pro sociálně právní ochranu dětí (OSPOD). Přiznávám se, že při provozování babyboxů zaznamenávám i jisté nedostatky na straně státu a úřadů," doplnil pro ŽivotvČesku.cz zakladatel schránek na nechtěné děti Ludvík Hess.

Klimatizované schránky pro opuštěné děti fungují od roku 2005. Za dlouhé roky jejich existence už zachránily 260 odložených dětí, kterých se rodiče rozhodli vzdát.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.