Do babyboxu v Praze někdo odložil holčičku v bílé čepičce. Pojmenoval jsem ji Sidonie, řekl Ludvík Hess

Marie Machková / CNC / Profimedia
Zakladatel babyboxů Ludvík Hess se zdravotní sestrou – ilustrační snímek
Foto: Marie Machková / CNC / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 4. 6. 2021

Do babyboxu ve vinohradské nemocnici v Praze v noci na dnešek někdo odložil několikadenní holčičku. Podle zakladatele sítě babyboxů Ludvíka Hesse je miminko v naprostém pořádku. "Pojmenoval jsem ji Sidonie," řekl pro ŽivotvČesku.cz s tím, že letos jde o páté dítě odložené do speciálních schránek.

Holčičku v bílé čepičce zabalenou do žlutomodrého fusaku zdravotníci vyzvedli 39 minut po půlnoci. "Pojmenoval jsem ji Sidonie. Je to 219 děťátko celkem, páté letošní a 119. holčička. A první v nemocnici na Vinohradech," řekl pro Životvčesku.cz Ludvík Hess.

Babybox ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady funguje od prosince 2019, jde o přesunutý babybox z pražského Hloubětína. Babybox v Hloubětíně začal fungovat v roce 2005 a byl první v Česku. Důvodem jeho přesunu byla přestavba zámečku v Hloubětíně.

Babyboxy mají předejít ohrožení zdraví a životů odkládaných dětí. Když do něj někdo vloží dítě, zapne se vyhřívání, ventilace a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní personál zdravotnického zařízení. Schránky jsou umístěny tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí. Babyboxy mají i kritiky, kteří tvrdí, že odporují Úmluvě o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče.

Význam jména Sidonie:

V neděli v noci byl do babyboxu v Českých Budějovicích odložen novorozený chlapeček. Pouze...

Sidonia či Sidonie je ženské křestní jméno. Jméno je latinského původu, znamenající Sidoňanka, pocházející ze Sidonu (starověké fénické obchodní město v dnešním Libanonu, jeho současný název je Saida).

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu