Do Česka se vrací tropické teploty, říká meteoroložka Dagmar Honsová. Upřesnila, který den bude přes 30 °C

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 19. 7. 2021

Zatímco uplynulý týden se nesl především ve znamení silných bouřek a deště, během následujícího týdne se počasí už ustálí a nemělo by docházet k výskytu bleskových výbojů. Teploty začnou stoupat a už o víkendu dosáhnou tropických hodnot. "Nejen do Česka, ale také do západní Evropy přinese během pracovního týdne stabilnější počasí bez silných bouřek tlaková výše Jana," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová, proč by nemělo docházet k bouřkám.

V posledních týdnech bylo počasí v Česku velmi proměnlivé, zatímco jeden den bylo slunečno a nebe bez mráčku, další den celé území zasáhly bouřky. Následující týden bude stabilnější, teploty budou postupně stoupat až na víkendové tropické hodnoty, ovšem rána budou kvůli přechodu studené fronty chladnější.

"Nejen do Česka, ale také do západní Evropy přinese během pracovního týdne stabilnější počasí bez silných bouřek tlaková výše Jana se středem nad Severním mořem. Po dnešním přechodu slabé studené fronty sem zpočátku týdne bude proudit chladnější vzduch od severozápadu, připravit se musíme na relativně chladná rána, kdy ve středu a ve čtvrtek budou při jasné obloze ranní minima i v nížinách klesat jen k 8 °C," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Ještě během pondělka se mohou místy vyskytnout bouřky. "V pondělí bude zpočátku dne jasno až polojasno, postupně bude od severozápadu docházet k přibývání oblačnosti a ojediněle přeháňky nebo i bouřky. Odpolední teploty 21 až 25 °C, na jižní Moravě až 28 °C," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

"V úterý bude polojasno až oblačno, na severovýchodě ojediněle dešťové přeháňky. Ranní teploty 14 až 10 °C. Odpolední teploty 20 až 24 °C, na jižní Moravě až 27 °C. Další ubývání oblačnosti očekáváme od středy – to bude jasno až polojasno, při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky. Ranní teploty 12 až 8 °C. Odpolední teploty 22 až 26 °C, na jižní Moravě až 28 °C," přiblížila předpověď na následující dny pro ŽivotvČesku.cz odbornice na počasí.

Před víkendem teploty ještě nevýrazně stoupnou. "Ve čtvrtek bude jasno až polojasno, při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky. Ranní teploty 12 až 8 °C. Odpolední teploty 24 až 28 °C. V pátek bude jasno až polojasno, při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky. Ranní teploty 14 až 10 °C. Odpolední teploty 25 až 29 °C," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka.

Společně s tropickými teplotami se o víkendu vrátí i riziko bouřek. "V sobotu bude jasno až polojasno, při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky nebo bouřky. Ranní teploty 16 až 12 °C. Odpolední teploty 27 až 31 °C. V neděli bude jasno až polojasno, během dne přibývání oblačnosti a místy déšť nebo bouřky. Ranní teploty 17 až 13 °C. Odpolední teploty 27 až 31 °C," dodala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.