Do Česka se zakousnou nebezpečné meteorologické jevy. Výstrahu před povodněmi vystřídá sníh a náledí

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 3. 1. 2022

Teploty v posledních dnech ani zdaleka nepřipomínají zimu, spíše se podobají začátku jara. Sníh, který napadal na horách, proto taje a mohou se zvedat hladiny řek. Už v úterý večer se ale charakter počasí opět změní a přituhne. "Zimní charakter počasí se vrátí nejen do hor, ale ve středu očekáváme sněhové vločky i v nížinách," uvedla pro ŽivotvČesku.cz konzultantka počasí Dagmar Honsová.

Už oslavy příchodu roku 2022 se nesly spíše v jarním duchu, dny, které následují, nejsou jiné. Vysoké teploty způsobují oblevu už i v horských oblastech a v kombinaci s očekávaným deštěm je v platnosti povodňová bdělost a povodňová pohotovost v Jihočeském, Plzeňském a Libereckém kraji. Konzultantka počasí upřesnila, jaké nebezpečí může hrozit.

"Výrazná obleva zasáhla horské oblasti, mokrý sníh leží až od nadmořské výšky 950 metrů nad mořem. V nižších polohách odtál na přelomu roku závratnou rychlostí. Až do úterního večera očekáváme na horách déšť, během úterý na vrcholcích Šumavy, Krušných, Jirských hor a Krkonoš i vydatnější a v kombinaci s čerstvým až silným větrem, odtávajícími zbytky sněhu a teplot nad bodem mrazu, bude docházet k vzestupům hladin řek. A na profilech odvodňujících Šumavu může docházet k dosažení až 2. stupně povodňové aktivity," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Už v tomto týdnu dnům s jarními teplotami odzvoní a vrátí se nefalšovaná zima. Nadílku lze už v úterý večer očekávat v horských oblastech, od středy pak i v nížinách. Jeden nebezpečný meteorologický jev ale vystřídá další, tím bude náledí. Obezřetnosti proto bude potřeba na chodnících i na silnicích.

"Od úterního večera se začne déšť měnit na horách na sněžení a během noci na středu bude hranice sněžení klesat do nadmořské výšky cca 600 m nad mořem. Od středy do konce týdne na horách napadne od 5 do 20 cm nového sněhu. Zimní charakter počasí se vrátí nejen do hor, ale ve středu očekáváme sněhové vločky i v nížinách. Po ránu se od čtvrtka bude tvořit náledí a to kvůli mrazivým ránům," dodala meteoroložka Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.