Do Chorvatska už mohou všichni turisté. Stačí si v zemi zarezervovat ubytování

Chorvatsko
Chorvatsko
Foto: pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 5. 2020

Chorvatsko v tichosti otevřelo hranice turistům. Ještě včera to vypadalo, že od 9. května mohou do země vstoupit pouze majitelé nemovitostí nebo jacht, praxe je ale podle všeho jiná. Na Jadran se v případě zájmu dostanou všichni, kteří si tam zarezervují ubytování. Informoval o tom chorvatský deník Jutarnji list.

Podle oficiálních podmínek musejí zájemci o vstup do Chorvatska prokázat, že má země na jejich příjezdu "hospodářský zájem". Původně to vypadalo, že vpuštěni budou pouze majitelé nemovitostí nebo jacht. Praxe je ale jiná. Jutarnji list upozorňuje, že stačí mít rezervované ubytování.

Doložení vlastnictví nemovitosti či lodě je jednou z vyjímek, dalším je pozvání ze strany nějakého podniku, třetí je zmiňovaný "hospodářský zájem". Do něj mají spadat podle chorvatských novinářů právě zahraniční turisté. Navíc prý po příjezdu nemusejí do karantény.

Bezpečnostní pravidla

Chorvatsko ale zároveň žádá všechny, kterým dalo možnost vstoupit na jeho území, o dodržování několika bezpečnostních pravidel.

Mezi ty patří třeba každodenní měření teploty, bezhotovostní platby, opouštět místo ubytování pouze v nezbytných případech a s rouškou, připravovat si jídlo vlastnoručně nebo nejezdit hromadnou dopravou.

Otevření hranic je sice v rozporu s doporučením epidemiologů, Chorvatsko je však na cestovním ruchu závislé.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.