Do divadla, na koncerty pomocí covid pasu. Jan Hamáček nastínil, jak by mohl fungovat v praxi

Ministr vnitra Jan Hamáček
Ministr vnitra Jan Hamáček
Foto: Profimedia.cz

Takzvaný »covid pas« by mohl usnadnit lidem v Evropské unii cestování. Ale nejen to, díky němu by se lidé mohli snadno dostat třeba do divadel, na koncerty, možná i restaurací. Digitální zelený certifikát, jak osvědčení nazývá Evropská komise, bude postaven na trojici kritérií. "Já bych byl rád, aby to platilo už v létě," řekl pro ŽivotvČesku.cz šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (42).

Trojice faktorů: očkování, negativní PCR či antigenní test, a přítomnost protilátek v těle - jsou kritéria, které by měly být uvedeny v certifikátu, kterým by se lidé prokazovali. Každý členský stát se podle návrhu bude moci rozhodnout, jaké stanoví podmínky pro majitele osvědčení, budou však muset být pro všechny lidi stejné.

"Musí to uplatni EU jako celek. Já bych byl rád, aby to platilo už v létě a samozřejmě, pokud to bude fungovat na cestování, mohlo by to fungovat na řadu dalších věcí něco jako mají v Izraeli zelený pas, takže s tím mohou na koncerty, do divadla, a to si myslím, že by mohlo ve společnosti velmi dobře fungovat," nastínil funkčnost certifikátu pro ŽivotvĆesku.cz ministr vnitra Jan Hamáček.

Unijní exekutiva již dříve uvedla, že certifikát nebo-li covid pas nebude diskriminovat lidi, kteří se nemohou nebo nechtějí nechat očkovat. Zároveň nemá být omezen ani pohyb těch, kteří pas vlastnit nebudou.

"V rámci unie budou platit jednotné pravidla, ale následně to bude na jednotlivých zemích, jak si to nastaví. Turecko, když to bude uznávat, tak se to dá použít, když ale nebude chtít, tak to nepůjde. Je věc každé země, jak tuto možnost bude chtít uplatnit," dodal pro ŽivotvČesku.cz vicepremiér Jan Hamáček.

Letní prázdniny se přibližují a tisíce Čechů přemýšlí nad dovolenou v Chorvatsku. Země u J...

Celounijní pas podporují i zákonodárci dalších stran, z nichž někteří upozorňují na jeho možné budoucí využití ke vstupu na kulturní či sportovní akce.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.