Do formuláře k opuštění okresu si důvod napíše každý. Zachytíme alespoň ty slušné, říká Milan Kubek

Prezident České lékařské komory Milan Kubek
Prezident České lékařské komory Milan Kubek
Foto: Petr Horník / Právo / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 4. 2021

Prezident České lékařské komory Milan Kubek (53) si nedělá iluze o tom, že všichni ti, kteří překračují hranice okresů, k tomu mají neodkladný důvod. Také si uvědomuje, že není v silách policie kontrolovat každého řidiče, zda jeho důvod náhodou není účelový. I tak je ale podle něj nutné, aby nařízení platilo. "Pořád je tu skupina lidí, kteří jsou slušní a snaží se dodržovat to, co se dodržovat má," řekl Milan Kubek pro ŽivotvČesku.cz s tím, že ti slušní vlastně chrání i životy lidí, kteří nařízení nerespektují či obchází.

Nouzový stav v České republice skončí 11. dubna. Premiér Andrej Babiš i ministr vnitra Jan Hamáček ujistili, že o další prodloužení nouzového stavu již vláda poslance žádat nebude. S koncem nouzového stavu bude zrušen také zákaz cestovat mezi okresy. To je opatření, které dlouhodobě kritizuje opozice a řadoví policisté přiznávají, že se jim špatně kontroluje, zda řidiči formuláře s ním spojené nevyplňují účelově.

"Kontrolujeme, zda řidič má formulář nutný k překročení hranice okresu. Když ho má, tak ho necháme projet. Zda je ale pravda to, co si tam napsal, už není v našich silách kontrolovat. Policie nemůže s každým řidičem cestovat do místa, kam jede a tam ověřovat, zda k tomu měl opravdu důvod," uvedl pro ŽivotvČesku.cz jeden člen policejní hlídky na hranici okresů Příbram a Benešov.

Redaktoři ŽivotvČesku.cz v neděli 28. března mapovali pohyb vozidel u Olbramovic. Silnice, která vede přes Benešov, tvoří hlavní tepnu mezi Prahou a Českými Budějovicemi. V neděli večer se zde často tvoří zácpy, protože řada lidí z Prahy má rekreační objekty v jižních Čechách a na konci víkendu se vrací do hlavního města. Také v neděli večer byl v místech poměrně rušný provoz, i když mimo nouzový stav je zde doprava mnohem silnější. Je nepředstavitelné, že by každé vozidlo policejní hlídka zastavila a ověřovala, zda si řidiči do formuláře k opuštění okresu nenapsali nějaký falešný důvod. Uvědomuje si to také prezident České lékařské komory Milan Kubek. Podle něj je ale rozhodující, že opatření zachytí alespoň část populace.

"Platí, že čím méně striktní protiepidemická opatření budou platit a čím méně se budou dodržovat, tím déle bude trvat epidemická krize, tím se prodlouží doba, než se naše životy vrátí do normálu, více lidí zbytečně zemře, o to větší budou ztráty na ekonomice, tím déle děti nebudou chodit do školy... Když to celé zpackáme, tak si můžeme zkazit i letní prázdniny," řekl Milan Kubek pro ŽivotvČesku.cz a dodal, že v praxi se bohužel stává, že ten, kdo nařízení dodržuje, onemocní a člověk, který se vládním nařízení vysmívá, si užívá zdraví.

"Samozřejmě nepoznáme, kdo si do formuláře píše skutečné důvody a kdo si něco vymyslí. Ale pokud se mají nějaká opatření dodržovat, tak musí existovat kontrola a postih pro lidi, kteří opatření nedodržují. I ty, kteří vše naopak dodržují a jsou disciplinovaní, to časem přestane bavit. Dám osobní příklad. Nebylo úplně jasné, jestli se může běhat bez roušky - já po cyklostezce běhal svou trasu s rouškou, příjemné to nebylo. Pak jsem viděl, že jsem jediný, kdo roušku má, ostatní běžci ji neměli. Potkával jsem cyklisty bez roušky, lidi na procházce bez roušky, potkával jsem lidi, kteří měli v ruce »lahváče«... Takže to člověka časem přestane bavit. Smutné je, že tady jsme opravdu na jedné lodi, takže se může stát, že ti, kteří si z opatření dělají legraci, neonemocní, ale onemocní někdo, kdo všechno dodržoval. Každý si do formuláře něco napíše... Ale pořád platí fakt, že kdyby se to omezení zrušilo úplně, tak těch lidí bude cestovat ještě více. Pořád je tu skupina občanů, kteří jsou slušní a snaží se dodržovat to, co se dodržovat má," vyjádřil svůj názor pro ŽivotvČesku.cz prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.