Reklama:

Do hvězdy legendárního seriálu M.A.S.H. se zakousl pořádně zub času. Z bláznivého Klingera se ale stal charismatický stařík

Jamie Farr
Jamie Farr
Foto: Profimedia
Lucie Tůmová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 25. 7. 2022

Komediální seriál se natáčel v letech 1972 až 1983 a měl obrovský úspěch po celém světě. Jednu z hlavních rolí, armádního úředníka Klingera nosícího dámské šaty, v něm ztvárnil herec libanonského původu Jamie Farr (88). Od té doby už uplynulo mnoho let a na ulici by ho dnes poznal jen málokdo. Na svou postavu ale stále vzpomíná rád. Více o ní řekl v rozhovoru pro magazín Looper.

Reklama:

Seriál z prostředí polní nemocnice během korejské války získal mnoho ocenění, a to včetně Emmy a Zlatých glóbů. Z představitelů armádních lékařů a ostatního personálu se staly hvězdy. Jednou z nejvýraznějších byl úředník Maxwell Klinger, který se po celou dobu snažil dostat zpět domů, tedy do Toleda, kde žije (stejně jako v realitě jeho představitel, pozn. red.).

Reklama:

Zajímavostí je, že se s jeho postavou na začátku vlastně nepočítalo. Zpočátku měl vystupovat v seriálu M.A.S.H. pouze v jedné epizodě. Postava se producentům zalíbila natolik, že byl v prvních dvou sezónách zván opakovaně, stálou smlouvu ale získal až ve třetí sezóně.

"Moji postavu tehdy napsal Larry Gelbart, tvůrce show. Larryho otec Harry Gelbart byl tehdy holičem velkých komiků, jako byli Danny Thomas, Jack Benny, George Burns a mnoho dalších. Harry vždy vyprávěl svým zákazníkům o svém synovi a jeho psaní komedií. Jednou, když Harry stříhal vlasy Dannymu Thomasovi, Danny souhlasil, že si přečte Larryho materiály. Připadaly mu vtipné a Larrymu za ně zaplatil. Pak rozepsal mou postavu Libanonce z Toleda a pojmenoval ji po svém kamarádovi z dětství," promluvil o začátcích svého vystupování pro magazín We are the mighty herec.

Následně svou roli podrobněji popsal pro magazín Looper v roce 2019. "Klinger byl jako kreslená postavička... Mohli jste s ním dělat cokoli a přijali byste ho. Řekli byste: ‚To je v pořádku. To je Klinger,'" řekl umělec s tím, že se mu líbilo, že voják zůstal naprosto nepředvídatelný, a to dokonce i několik sezón.

Nakonec také přiznal, že se cítí šťastný, že si zahrál právě postavu úředníka. "Nejsem žádný hezký chlap jako Rock Hudson nebo filmová hvězda, takže jsem hrdý na to, že jsem byl právě pracujícím hercem," uvedl pro We Are The Mighty.

Dnes už by ale lidé představitele Klingera na ulici jen těžko poznali. Nutno ale říct, že zraje jako víno a vypadá na svůj pokročilý věk velice dobře.

Jamie Farr má skutečně předky v Libanonu, pochází odsud jeho otec. Kromě zmíněného seriálu se objevil i ve snímcích Závodní horečka, Velký závod nebo Strašidelné Vánoce. Od roku 1963 je ženatý s Joy Ann Richardsovou, se kterou má dvě děti.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: