Reklama:

Do kolapsu nemocnic zbývají dny: Všechno zavřít a doufat v zázrak, naléhá vědec

Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr
Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr
Foto: Se svolením Jaroslava Flegra
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 1. 2021

V České republice se podle údajů ministerstva zdravotnictví s nemocí covid-19 potýká 132.725 lidí. To je nejvyšší číslo od vypuknutí epidemie. Od březnové první vlny odhalily testy v Česku 822.716 pozitivních případů koronaviru. Podle mnoha odborníků v České republice začíná docházet k promořování, které rozhodně není řízené. Vláda vidí světlo na konci tunelu v podobě vakcíny, jenže očkovací proces zabere ještě dlouhé měsíce. Reálně hrozí kolaps nemocnic. "V tuto chvíli bych povolil maximálně cestu do práce, k lékaři a na nákup základních věcí. Vše ostatní je nutné zakázat," uvedl pro ŽivotvČesku.cz evoluční biolog Jaroslav Flegr (62) v exkluzivním rozhovoru s tím, že situace je doslova zoufalá.

Reklama:

Krizová opatření vlády odpovídající 5. stupni protiepidemického systému PES budou platit minimálně do 22. ledna. Jenže vládní restrikce spásu nenesou, objevují se navíc jedinci, kteří nařízení odmítají dodržovat. Dochází k zahlcení zdravotnictví. Například v Karlovarském kraji nejsou žádná volná lůžka intenzivní péče pro pacienty s nemocí covid-19.

Cesta k proočkování populace je také dlouhá, protože pokud nepatříte do rizikových skupin, tak se na vakcinaci můžete objednat až po 1. únoru. Situace je zoufalá a podle biologa Jaroslava Flegra nás čekají zlomové dny.   

Reklama:

Myslíte si, že je v tuto chvíli nutné zakázat lidem pohyb mimo jejich domov?

Nepovoloval bych cokoliv jiného, než je cesta do práce, cesta z práce, k lékaři a na nákup základních věcí. V nejbližších dnech se rozhodne, zda nás čeká kolaps zdravotnictví, jak bude vypadat a jak bude dlouhý. Teď by se mělo vše utáhnout na maximum a doufat, že nebude nutné omezit i chození do práce. Je třeba i úplně zavřít školy, nechat jen mateřské školky, kam dají děti zdravotníci a záchranáři a čekat deset dnů, zda to bude stačit.

Dělá vláda opravdu vše pro zastavení epidemie? Například tzv. home office ve firmách je stále pouze doporučený. Je nutné ho vynutit vládním nařízením?

Home office by samozřejmě měl být nařízený úplně všude, kde to charakter práce umožňuje. Už jen kvůli tomu, aby v budoucnu mohli pozůstalí žalovat vedoucí a majitele firem, kteří to na pracovišti nezajistili. Dodržování opatření a nařízení by se mělo přísně kontrolovat a žádné porušování nařízení netolerovat - jde skutečně o lidské životy. Ta benevolence, která tady panuje, je za současné situace trestuhodná, to je bez přehánění zločin. 

Kromě ochrany zdraví jsou tu i politické tlaky. Komplikuje politika boj s koronavirem?

Politické zájmy jsou u nás zájmům boje s epidemií nadřazené. V konečné fázi rozhoduje politik, a ten rozhoduje v zájmu své politické kariéry nebo v zájmu své politické strany, nikoliv v zájmu občanů. Je jasné, že tato praxe naši situaci nezlepšuje.

Co když se vývoj nepovede otočit? Dojde na konci února ke zhroucení zdravotního systému?

K tomu téměř jistě dojde mnohem dřív. Uvědomme si, že v chladu stoupá infekčnost viru a opatření, co zabírala na podzim, už v zimě nezaberou. A navíc se začínají šířit mnohem infekčnější varianty viru. Řekl bych, že jestli dokážou nemocnice vzdorovat 14 dnů, tak to bude zázrak. Kdyby zdravotníci už nyní nedělali nemožné, tak vše zkolabuje do týdne. A i když budou dělat nemožné, tak kvůli populismu vlády a nezodpovědnosti úředníků ministerstva zdravotnictví nemocnice v chodu stejně dlouho neudrží. Proboha, kde to žijeme, když kvůli tomu, aby si politici mohli šplhnout u voličů tím, že jim dovolí si jet do hor zasáňkovat, musí zoufalí zdravotníci padat vyčerpáním? Už to neříkám jen já. Prakticky všichni odborníci se shodují, že současná situace je neudržitelná a to, jak politici hodili veškerou tíhu situace na zdravotníky, je nemorální.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: