Do konce sčítání lidu zbývá jen pár dní. Za neúčast hrozí vysoká pokuta

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: ŽivotvČesku.cz
Eliška Reiglová | Redaktorka
eliska.reiglova@zivotvcesku.cz
Publikováno: 4. 5. 2021

Už 11. května v České republice skončí sčítání lidu, které probíhá od 27. března. Účast na sčítání je povinná pro všechny, kteří mají v České republice trvalý či přechodný pobyt alespoň 90 dnů nebo zde mají azyl. Za nevyplnění dotazníku hrozí pokuta 10.000 korun. "Platí, že za celou domácnost může formulář vyplnit jeden člověk," uvedl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí Českého statistického úřadu Jan Cieslar.

Sčítání lidí, domů a bytů v České republice probíhá od 27. března do 11. května 2021 s tím, že od 17. dubna jsou k vyplnění dostupné kromě online formuláře i ty listinné. Konec sčítání se blíží a lidem, kteří se ho nezúčastní, hrozí pokuta ve výši 10.000 korun.

"Platí, že za celou domácnost může formulář vyplnit jeden člověk. Ideální je to online formou. Kompletní informace občané najdou na webu scitani.cz," uvedl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí Českého statistického úřadu Jan Cieslar.

Pokud už jste formulář odeslali, ale dopustili jste se pochybení, které jste si později uvědomili, stále máte možnost formulář vyplnit znovu a správně. Mluvčí projektu ujistila, že k duplicitě nedojde.

"Když občan udělá chybu, tak může formulář vyplnit a odeslat znovu. Český statistický úřad bude evidovat pouze ten formulář, který byl odeslaný později. Stejně tak je to v případě listinného formuláře. Český statistický úřad nebude evidovat duplicity, ale bude započítávat ty formuláře, které dojdou jako poslední," řekla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí projektu Jolana Voldánová.

Do konce sčítání lidu zbývá už jen týden a účast je povinná pro všechny, kteří mají v České republice trvalý či přechodný pobyt alespoň 90 dnů nebo zde mají azyl. Formulář je možné stále ještě vyplnit online i v listinné podobě, kterou lze v obálce odevzdat na poštovní pobočce nebo ji vhodit do poštovní schránky.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.