Vláda schválila cestování do Německa, Řecka i Chorvacka bez omezení

Jana Maláčová a Tomáš Petříček
Jana Maláčová a Tomáš Petříček
Foto: reprofoto ČT24
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 6. 2020

Vládní kabinet vedl jednání o tom, do kterých zemí Češi od 15. června budou smět vycestovat bez omezení, to by platilo i pro opačnou stranu. Do Chorvatska, Řecka či Bulharska je to možné od 15. června bez omezení, tedy i bez testu na koronavirus.

Seznam je v tuto chvíli rozšířen i o Slovensko a Německo. Dále lze vycestovat i do Švýcarska, Slovinska, Rumunska, Litvu, Lotyšsko, Estonsko, Finsko, Norsko a Island.

Jde o další krok k tomu, abychom v polovině června s vybranými státy mohli plně otevřít hranice. Stejně tak mohli pustit třeba zahraniční turisty do některých regionů naší země, abychom podpořili cestovní ruch u nás,“ avizoval v pátek Petříček.

Význam semaforu

Systém je označován za semafor podle barev. Zelená znamená cestování do bezpečných zemí, a to bez omezení testu na COVID-19. Žlutě označené země mají o něco horší epidemiologickou situaci. Tam už bude podmínka testování, případně karantény. Červené země představují největší rizikovost.

Jsme připraveni 15. června otevřít bez omezení hranice také se Slovenskem. Tuto zemi mohou občané už od středy navštívit bez omezení na 48 hodin.“ řekl pro iDnes.cz Petříček.

Vláda jedná i rozvolnění pro další omezení. Týkají se zoologických a botanických zahradách a podobných provozů.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.