Do Polska už nejen pro potraviny, ale i pro léky, žasne právník Ondřej Dostál nad smutnou realitou

Ondřej Dostál
Ondřej Dostál
Foto: Se svolením Ondřeje Dostála
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 4. 2023

V současnosti je v Česku řada léků nedostupná. Podle portálu Novinky má výpadek od července loňského roku preparát na léčbu rakoviny Litalir. Jeho alternativa není, Státní ústav pro kontrolu léčiv se spolehl na doručení dodávek, které ale stále nedorazily. Pacienti se k němu ale mohou dostat - musí si ale udělat »malý« výlet. "Vypadá to, že do Polska už nebudeme jezdit jen pro potraviny, jak nám radí poradce premiéra, ale i pro léky," uvedl pro ŽivotvČesku.cz právník Ondřej Dostál, který tak ukázal směrem k sousedům, kde je k dostání.

Portál Novinky napsal, že po informaci od dodavatele Litaliru, že ho ani v dubnu do Česka nedodá, Ministerstvo zdravotnictví ČR zareagovalo a sehnalo lék v Maďarsku, což je zpráva stará jen několik hodin. "Zajistili jsme dodávku stejného léčivého přípravku, ale od jiného výrobce. Přijde začátkem příštího týdne. Dva nebo tři dny pak může trvat distribuce do lékáren. Pacienti se ale nemusí obávat, že se ke svému léku nedostanou," sdělil serveru náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček.

Podle právníka Ondřeje Dostála je výpadek léků obecně jev, který ČR dlouhé roky nepamatuje. "Nechybí pouze antibiotika, ale například i lék pro vážně nemocné s rakovinou - Litalir. Příčiny jsou administrativní, na úrovni ministerstva a SÚKL, což je ostuda - v okolních zemích tato léčiva nechybějí," upozornil pro ŽivotvČesku.cz.

"Poláci - na rozdíl od nás - mají vyhledávače, které ukazují, ve kterých lékárnách je lék dostupný, dokonce nabízí možnost lék si zarezervovat. Pro pacienty například od Hradce či z Ostravska, kteří nenahraditelný lék na rakovinu potřebují, je tedy Polsko jedním z řešení. V této souvislosti je dobré vědět, že jako občané EU mají i čeští pacienti právo vyzvednout si v zahraničí, například v Polsku, své léky na recept," dodal respektovaný právník pro ŽivotvČesku.cz.

Pokud jde příkladem o antibiotika, za jejich výpadky stojí podle ministerstva i výrobců léčiv kombinace více faktorů, a to včetně výpadků výroby a vyšší nemocnost. Ve srovnatelném prvním čtvrtletí loňského roku podle údajů Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) bylo do ČR dodáno asi 2,3 milionu balení antibiotik. Ministr v únoru řekl, že spotřeba v prvních pěti týdnech letošního roku narostla o 47 procent u tabletových antibiotik a téměř o 140 procent u antibiotik ve formě sirupů.

Podle odborníků Státního zdravotního ústavu (SZÚ) vzniká v ČR pravidelně paradoxní situace, kdy lékaři předepisují více antibiotik v době chřipkové epidemie zhruba od ledna do března, ačkoliv tyto léky na virové infekce dýchacích cest, jako je chřipka, nezabírají.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.