Do restaurace či posilovny s očkovacím pasem. Roman Prymula nastínil, kdy bude zaveden s plnou funkcí
V Česku je očkování proti onemocnění covid-19 v plném proudu. Začalo se v uplynulém měsíci. A už teď se mluví o tom, že k návratu do »normálu« vakcína sama o sobě stačit nebude. Je pravděpodobné, že k aktivitám, jako je cestování či jiným, budou lidé v budoucnu potřebovat průkaz o vakcinaci. "Očkovací pas s plnou funkcí bude zaveden až někdy v polovině roku," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula (56), kdy se mezi lidmi začne objevovat takzvaná jízdenka do života.
Světové iniciativy a neziskové organizace spojují síly při vývoji univerzální aplikace, která by sloužila právě tomuto účelu. Kdo bude očkovaný, bude mít společenské výhody. Kdo očkovaný nebude, připadnou mu tyto výhody až po prokázaném negativním testu.
Výsledkem spolupráce nejen technologických skupin má být mobilní aplikace, do níž by si jedinci mohli stáhnout potvrzení o testu na koronavirus, ale i průkaz o očkování či jiné digitální dokumenty. Aplikace by člověku umožnila účastnit se hromadných akcí - živých koncertů, sportovních klání či filmových festivalů a dalších. Zároveň by sloužila jako propustka na hranicích států a letištích. Je ale nutné si uvědomit, že oproti očkování má dokument o prodělání testu významně kratší trvanlivost.
"Dá se očekávat, že očkovací pas s plnou funkcí bude zaveden až někdy v polovině roku, aby lidé měli šanci se v jednotlivých zemích proočkovat. Stále probíhají diskuse, do jaké míry je možno nahradit očkování aktuálními výsledky testů," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula, kdy by se novinka mohla objevit.
"Vakcinační průkaz, jakýsi COVIDPAS, bude jistě potřebný, aby očkovaní měli možnost se jím prokázat. Očkování zůstane dobrovolné, ale mělo by přinášet těm, kteří se očkovat nechali, určité výhody a mohli navštěvovat aktivity, kde se ostatní budou muset nechat testovat. Nemyslím si, že by přístup měl být černobílý v tom, že očkovaný může vše a neočkovaný nic. To by významně polarizovalo společnost. Ale neočkovaní se budou muset smířit s tím, že po nich budou nadále vyžadovány testy, třeba při zahraničních cestách," dodal pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví, který tak poukázal na nevýhodu PCR testů, a to v rámci ceny.
Cena za samotné vyšetření testem a mezinárodní certifikát stojí přibližně 2000 korun. Ovšem faktem je, že má omezenou platnost a je vyžadován i při návratu. Cestování se tak pro jednotlivce významně prodraží. Antigenní testy pak mohou být oproti PCR testům významně levnější.
Zavedení vakcinančního pasu pro očkované ale může zkomplikovat mimo jiné Německo. Podle portálu Deutche Welle je prozatím tamní vláda proti tomu, aby očkovaní dostali zvláštní práva či byli zvýhodněni. A to v reakci na dřívější návrh současného prezidenta Světové lékařské asociace Franka Montgomeryho a šéfa německé Stálé komise pro očkování (STIKO) Thomase Mertensa, aby lidé, kteří byli očkováni proti covid-19, mohli použít vakcinační pas a získat tak rychlý a snadný přístup k letům, restauracím, koncertům, kinům a dalším.
Postoj Česka je zatím v otázce vakcinačního pasu nejasný. Ministerstvo zdravotnictví se odkazuje na svou Strategii očkování proti nemoci covid-19, kde se však o žádném certifikátu prozatím nehovoří.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.