Do zahraničí na dovolenou letos nejezděte, varuje viroložka Peková, která tvrdila, že virus do Vánoc zmizí

Odbornice Soňa Peková věří, že koronavirus v druhé vlně nebude.
Odbornice Soňa Peková věří, že koronavirus v druhé vlně nebude.
Foto: Wi / pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 6. 2020

Viroložka Soňa Peková se stala známou takřka přes noc. A to zejména kvůli omylu ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, který ji obvinil z toho, že se při odběru u pacienta nakazila koronavirem. Za svůj přehmat se pak omluvil. Peková ale učinila v posledních dnech několik kontroverzních prohlášeních, mezi ně se může určitým pohledem řadit i to aktuální. A to, aby lidé spíše na dovolenou do zahraničí nejezdili.

Peková před pár dny uvedla, že je přesvědčena, že koronavirus do Vánoc v české populaci zmizí. Proti tomu se ohradilo několik odborníků s tím, že taková prohlášení jsou skutečně silná a vědecky nepodložená.

Aktuálně v rozhovoru pro Právu vyzvala lidi, aby než cestovali do zahraničí, si raději užili dovolenou spíše v Česku. "Když někdo musí, tak ať jede, ale já zůstanu určitě doma, a prosím ty, co zrovna nemusí do Chorvatska nebo nemusí někam na trek do Jižní Ameriky, aby tam letos nejeli. Jde o to, abychom si to sem domů znovu nepřinesli z míst, kde by potenciálně virus ještě mohl být aktivní a funkční, ale věřím, že to za chvíli bude historie," uvedla v rozhovoru odbornice přes viry.

K tomu vysvětlila, že považuje za rizikové zatáhnutí viru do Česka ze zemí, kde epidemiologická situace není tolik příznivá.

"To, co považuji za rizikové, je, že sem může být importován virus z oblastí, kde ještě epidemiologická situace není vyřešená, takže do čertů a ďáblů až příští rok a letos by lidé mohli zůstat doma," upřesnila s tím, a zdůraznila, že letos sama na dovolenou do zahraničí nepojede.

"Na dovolenou se letos ještě nechystám, protože máme dva psy, kočku a tam, kam bychom chtěli jet, je rozhodně s sebou brát nebudeme, a nechci je nechat tady samotné. Na druhou stranu si myslím, že ještě letos je i vhodné zůstat doma a moc bych i poprosila lidi v naší zemi, aby spíše podpořili tuzemský cestovní ruch, protože koronavirová opatření zasáhla spoustu oborů velice neblaze, od kultury přes turismus a podobně," dodal viroložka Soňa Peková.

 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.