Doba se opakuje, je cyklická. Předtím byl AIDS, španělská chřipka a další epidemie, říká Jiří Schmitzer

Herec Jiří Schmitzer
Herec Jiří Schmitzer
Foto: nextfoto.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 2. 2021

Jiří Schmitzer (71) získal řadu ocenění. Patří k tomu nejlepšímu, co česká umělecká scéna má. Přesto jako většina umělců v současnosti je omezován vládními restrikcemi - tedy dobou, do které epidemie koronaviru vnesla řadu nepříjemných zákazů a omezení. "Doba se opakuje, je to cyklické," řekl pro ŽivotvČesku.cz brilantní herec a písničkář svůj pohled na současnost.

Držitel řady cen, osobitý herec Jiří Schmitzer, získal za ztvárnění hlavní role v road movie Staříci, kterou podle vlastního scénáře natočili Martin Dušek a Ondřej Provazník, začátkem loňského roku Českého lva. Pro Schmitzera ocenění znamenalo další přírůstek do jeho lví rodiny.

Aktuálně ale nemůže hrát a čeká na okamžik, až opět divákům bude rozdávat hereckou radost. "Divadla jsou zavřená, já nesmím hrát, herci také ne. Doba se opakuje, vždyť tu bylo x různých epidemií, byl tu AIDS, SARS, španělská chřipka, což jsou cyklické věci. V tomto nemohu udělat nic, jsem jeden z těch, kteří mají zákaz vystupovat a až se divadla otevřou, tak se s lidmi zase uvidíme," řekl pro ŽivotvČesku.cz Jiří Schmitzer svůj pohled na dobu, která je pro kulturu mimořádně náročná.

Schmitzer proslul nejen desítkami rolí filmových - legendární je třeba jeho Francin z Menzlových Postřižin či televizních nebo svými kontroverzními písničkami - recitály, ale také složitým vztahem s otcem, hercem Jiřím Sovákem (†79).

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.