Reklama:

Dobrá rada nad debakl ve volbách aneb Jak porazit Babiše: Petře, Mariane, Vítku, najměte si génia sociálních sítí Prchala

Andrej Babiš a Marek Prchal.
Andrej Babiš a Marek Prchal.
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 1. 2024

Komentář: Nejdříve hořkosladké video s nutellou, následně politický faul ve volejbalové šatně. PR týmy premiéra Petra Fialy a ministra Víta Rakušana ukázaly, jak se to rozhodně nedělá. Jak se rozhodně důvěra voličského spektra vládní pětikoalice nepozvedá, ale spíše odrazuje. V tuto chvíli se lidově říká: »Babo, raď«, případně také: »Dobrá rada nad volební debakl«. Řešení tu je. Pohledem redakce ŽivotvČesku.cz existuje jediný člověk, který ví, jak za dva roky z »nuly vyhrát volby«. Marketér a guru sociálních sítí Marek Prchal, kterému doživotně vtiskl svými rty šéf hnutí ANO Andrej Babiš na čelo polibek vítězství a začal psát příběh neobvyklého vyznání lásky z volební noci v říjnu 2017, je tím mužem.

Reklama:

Premiér nutella:

Není třeba mnoho napovídat, i v té nejzapadlejší vísce naší republiky znají pověstné video premiéra Petra Fialy, ve kterém svým osobitým stylem porovnával balení kakaové speciality z Česka a sousedního Německa. Zaznělo mnoho posměšků, divoké opozici vlilo video krev do žil ku další zteči na předsedu vlády. Jenže, jiný pohled na potravinářský snímek nabízí Petra Fialu jako člověka, ne jen strojového profesora politologie. Nápad neotřelý, provedení překvapivé a doslova nečekané. Tohle video bude ještě dlouho žít v mysli lidu a možná se zařadí do zlatého fondu vedle klasické televizní satirické »České sody«. 

Reklama:

Pinocchio Jurečka:

Kauza ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky, která na konci roku zavlnila Českem, se zapsala do historie jako příklad toho, co politik nikdy nesmí udělat –⁠⁠⁠ nemluvit pravdu a oblbovat národ. I když to nakonec politik ustál, ve společnosti však nechal svou vizitku.

Nevydařená smeč Rakušana:

Už to vypadalo, že po Fialově nutelle a Jurečkově špatné komunikaci nastane klid. Jenže to by nesměl přijít ministr vnitra s ještě větší parádou. A to videem z volejbalové šatny, které se stává slavnější než kauza Dozimetr. V něm Rakušan uvádí, že »tohle nebylo dobrý«. »Lidi na nás koukají a vůbec nerozumí tomu, co děláme. Zbytečně taktizujeme, hrajeme při zdi. Důvěru mnohých jsme zklamali, jen abychom zůstali ve hře. Přistupovali jsme na kompromisy, je nejvyšší čas to změnit a vrátit se k tomu, proč jsme to vůbec začali dělat«. V záběru se jeden ze spoluhráčů Rakušana dotazuje, jestli to řekl Fialovi. "Řeknu mu to," hbitě mu odpovídá Rakušan.

Za klip, který se dá chápat různě, dostal Rakušan lidově řečeno »pořádnou čočku« nejen na sociálních sítích, ale i od koaličních partnerů. Důvodem totiž je, že spot velmi silně působí, že jde o podpásový úder směřovaný premiérovi.

Vláda, která u voličů postupně ztrácí čím dál větší důvěru, si nyní nejvíce láme hlavu, co s tím dělat. A je pravděpodobné, že průšvihy poslední doby mohou ohrozit její volební ambice –⁠⁠⁠ porazit Babiše. Oproti tomu nahrávají opozici a právě Andrej Babiš si mne ruce. Preference mu totiž rostou.

Řešení jako vždy existuje. S jistou dávkou fantazie by mohl totiž vzniknout scénář, ve kterém by vládní pětikoaliční tým oslovil muže, kterého na Facebooku někteří srovnávali s Josephem Goebbelsem, ale pro šéfa hnutí ANO byl génius politického marketingu. Po dvou úspěšných volebních taženích a neúspěchu v prezidentské volbě s ním ale ukončil spolupráci. Prchal zamířil následně na Slovensko, kde ale moc nezazářil, jak uvedl v září Deník N.

Prchal byl součástí marketingového týmu ANO od roku 2013, kdy se hnutí dostalo do Sněmovny se ziskem 47 mandátů. Stalo se součástí vlády Bohuslava Sobotky spolu s ČSSD a KDU-ČSL. Prchal jako odborník na on-line komunikaci a sociální sítě byl od té doby u všech kampaní. Babiš ho po sněmovních volbách v roce 2017 označil za »génia sociálních sítí«, chválil ho i za knihu O čem sním, když náhodou spím.

I když na Slovensku Prchal nepředvedl svá kouzla, která nemusí fungovat u našich sousedů, v české kotlině by to bylo prostředí, které zná lépe než kdo jiný. Lze si domýšlet, že videa s nutellou a volejbalovým proslovem by za něj nikdy nedostala »zelenou«, Jurečku by pak vytáhl i z průšvihu, ve kterém se ukázalo, že i křesťansko-demokratický politik může lidem neříkat zcela pravdu.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: