Dobrá rada nad inflaci: Poslanec Mikuláš Ferjenčík prozradil, do čeho se nejvíce vyplatí investovat a nepřijít o to

Poslanec Mikuláš Ferjenčík
Poslanec Mikuláš Ferjenčík
Foto: Se svolením Mikuláše Ferjenčíka
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 9. 2021

Podle řady ekonomů inflace poroste setrvalým tempem čtyř procent nejméně do konce roku. Řada lidí kvůli změně ekonomické situace řeší, do čeho investovat, aby to dávalo smysl. Spoření sice stále nějakou jistotu dává, ale peníze postupně ztrácejí na hodnotě. Podle poslance Mikuláše Ferjenčíka (34) řešení v takovém případě má několik podob. "V současnosti platí, že inflace je velká a spořit si na účtu či s nějakým úrokem není výhodné," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz politik s tím, do čeho je nejvýhodnější investovat.

Finanční svět je v současnosti složitější. Podle statistik mají Češi větší polovinu svých úspor na běžných a spořících účtech nebo v hotovosti. Dříve platilo, že lze i na bezrizikových produktech vytvářet nezanedbatelné výnosy, které porážely inflaci. Doba, která to umožňovala, je ale dávno pryč. Dnes, když lidé chtějí mít výnosy, tak většinou musejí začít vyhledávat rizikovější aktiva.

"Obecně nejlepší investice je do vzdělání, tedy pracovat na své kvalifikaci. To nelze nikomu vzít, ani když je inflace, naopak díky tomu poroste člověku mzda. Do budoucna to pak dále vypadá, že ještě porostou ceny nemovitostí a v tomto ohledu, pokud jde o investici, tak se nevyplatí otálet, protože to může být na trhu s nemovitostmi ještě cenově dynamičtější. V tomto případě, ale platí míra rizika, tedy že za pár let tato bublina může prasknout," upřesnil svůj pohled na investování poslanec za Piráty Mikuláš Ferjenčík pro ŽivotvĆesku.cz.

Portál ministerstva financí uvádí, že česká ekonomika byla zcela zásadním způsobem ovlivněna pandemií nového typu koronaviru. Opatření přijatá k zamezení šíření nákazy způsobila hluboký propad ekonomiky, který za celý rok 2020 dosáhl 5,8 procenta. K poklesu došlo ve všech oblastech domácího užití s výjimkou veřejných výdajů.

"Pro rok 2021 proto zvyšujeme predikci průměrné míry inflace na 3,2 % a pro rok 2022 na 3,5 %, tedy nad toleranční pásmo inflačního cíle České národní banky," upřesnil ve zprávě ministerstva ředitel odboru Vnější vztahy a komunikace Michal Žurovec.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.