Dobrá zpráva od Romana Prymuly ohledně covidu i chřipky

Roman Prymula
Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 1. 2023

Nemocnost akutními respiračními infekcemi se v ČR za týden snížila téměř o pětinu. Epidemie podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) ale stále trvá. Podle epidemiologa Romana Prymuly (58) je ČR v rámci dalšího vývoje chřipky pravděpodobně za tím nejhorším, uvedl to na dotaz pro ŽivotvČesku.cz.

"Myslím si, že jsme překonali nejhorší fázi. Ještě chvíli - několik týdnů - se budeme potýkat s chřipkou, ale nemyslím si, že by měla přijít jiná nákaza, která by měla zahýbat se současným stavem," uvedl pro ŽivotvČesku.cz mezinárodně uznávaný odborník.

Zatím nejvyšší nemocnost v této sezoně byla hlášena před Vánocemi, kdy rychle stoupla na 2342 případů na 100.000 obyvatel. Stejný výkyv v hlášení dat hygienici zaznamenávají každoročně.

Podle Romana Prymuly by už k ničemu mimořádnému dojít nemělo, a to ani v souvislosti s covidem-19. "I když by měla přijít nová varianta omikronu ze Spojených států XBB.1.5, tak si nemyslím, že by měla v ČR vzniknout nějaká velká vlna," doplnil pro ŽivotvČesku.cz bývalý šéf resortu zdravotnictví.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.