Dobrá zpráva pro neočkované: Virus nemůže mutovat do nekonečna, varianta delta může být poslední, říká imunolog

Covid - ilustrační foto
Covid – ilustrační foto
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 8. 2021

Prázdniny se přehouply do druhé poloviny a vývoj koronavirové epidemie v Česku si stále udržuje klesající trend. V neděli přibylo v Česku 75 potvrzených případů koronaviru. Je to nejnižší nárůst od začátku prázdnin a zároveň pokles o pět nakažených proti předchozí neděli. V nemocnicích je s covidem hospitalizováno 41 pacientů, reprodukční číslo je na hodnotě 0,93. Podle imunologa Jiřího Šinkory by podzim hrozivý scénář psát neměl. Imunolog dokonce vyslovil myšlenku, že SARS-CoV-2 už dále mutovat nemusí. "Vidím to tak, že delta varianta je možná konečnou variantou viru, virus nemůže mutovat do nekonečna," řekl Jiří Šinkora pro ŽivotvČesku.cz.

Čekání na podzimní měsíce mezi laickou i odbornou veřejností vyvolává otázku, co se stane s koronavirem, až venkovní teplota začne klesat k bodu nula. Ministerstvo zdravotnictví nechce opakovat chybu z loňského léta, kdy už se zdálo, že epidemie je pod kontrolou. Všechny současné statistiky ale ukazují, že vývoj v Česku stále jde dobrým směrem.

Počet nově nakažených na 100.000 lidí za týden je nadále na 11. Reprodukční číslo se drží pod hodnotou 1, v nemocnicích je s covidem hospitalizováno pouze 41 pacientů. Podle imunologů je situace v Česku zcela jiná než před rokem, protože ukončené očkování má 4,86 milionu lidí a další lidé se s koronavirem setkali a imunita si vytvořila protilátky. Varianta delta, která je podle expertů nakažlivější, tak nevstupuje do imunologicky naivní populace. To by pro podzimní měsíce mělo znamenat výhodu.

Imunolog Jiří Šinkora je přesvědčen, že Českou republiku čeká podobný scénář jako ve Velké Británii. Testy budou dál zachycovat pozitivní jedince, nemocnice se ale výrazně plnit nebudou.

"Jedna věc je infekce a druhá věc je propuknutí onemocnění. Vidím to tak, že delta varianta je možná konečnou variantou viru, virus nemůže mutovat do nekonečna. Vazební protein S (tzv. spike protein vyskytující se na povrchu viru SARS-CoV-2v, pozn. red.) v určitém okamžiku získá »dokonalou strukturu« z hlediska intenzity vazby, pak to bude konečná varianta, která tady bude existovat jako všechny ostatní koronaviry - tedy navždy," řekl imunolog Jiří Šinkora pro ŽivotvČesku.cz s tím, že když se tento virus bude dál hledat pomocí podrobného testování, tak testy budou dál nacházet pozitivní jedince, virus se ale reálně bude projevovat jako běžné nachlazení.

"Pokud ho budeme hledat testováním, tak ho najdeme, ale myslím si, že reálně bude způsobovat lehkou rýmu či nachlazení, ale tím to skončí. Pravděpodobně to dopadne tak, že kdo to chytne, bude smrkat a problémy budou mít zejména staří lidé," doplnil pro ŽivotvČesku.cz svou myšlenku odborník, který je přesvědčen že Česko je z části naočkováno a z části »promořeno«.

"V tuto chvíli máme přibližně 1,7 milionu lidí, kteří se s virem setkali. To jsou oficiální čísla, podle mě minimálně dvojnásobek lidí to nepřiznal. Pak tady máme 2 miliony lidí, kterých se nebezpečí netýká, ale tito lidé byli promořeni spolu s rodiči - mluvím o dětech. Odhaduji, že v Česku se s covidem potkalo minimálně 5 milionů lidí a většina mladých o tom ani neví," je přesvědčen Jiří Šinkora, který za nejohroženější skupinu směrem k podzimu považuje staré a nemocné lidi, kteří se odmítají očkovat. Takových lidí je pořád několik set tisíc. Právě z této skupiny budou podle expertů pocházet lidé, kteří budou během podzimních měsíců hospitalizováni.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.