Dobrovolník Zdeněk Hřib: Setkal jsem se se smrtí. Covid je nespravedlivá nemoc, prozradil

Zdeněk Hřib pomáhá v nemocnici jako dobrovolník
Zdeněk Hřib pomáhá v nemocnici jako dobrovolník
Foto: Archiv Zdeňka Hřiba
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 11. 2020

Primátor hlavního města Zdeněk Hřib (39) před necelými dvěma týdny nastoupil jako dobrovolník do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, kde pomáhá na oddělení přijímající pacienty s podezřením na onemocnění covid-19. Pro ŽivotvČesku.cz popsal, co nejtěžšího během svých služeb zažil "Nejtěžší na té práci je vědomí, že to onemocnění je strašně nespravedlivé," řekl respektovaný politik.

Pacientů, kteří se ocitnou v těžkém stavu, obecně přibývá. Současný trend je takový, že stále rychle přibývá úmrtí s onemocněním. Za neděli jich ministerstvo uvádí 101. Za uplynulý týden přibylo zemřelých zhruba o třetinu na nynějších 4858.

"Nejtěžší na té práci je vědomí, že to onemocnění je strašně nespravedlivé. Protože nikdo neví, u koho se to projeví jen mírnými příznaky a u koho se to projeví třeba plicní embolií. Což je asi jeden z těch nejtěžších stavů, který člověk může dostat u covidu. Protože vir zvýší srážení krve, u čehož se někde v těle srazí krev, pak se to urve a vmete se to do plic a to je skutečně život ohrožující stav," řekl pro ŽivotvČesku.cz Zdeněk Hřib.

Primátor hlavního města viděl pacienty, kteří v boji se zákeřnou chorobou neuspěli. "Jde o těžké momenty, když stav toho člověka je takový, že prostě pomoct už nejde," upřesnil s těžkým hlasem Hřib, který je vystudovaný lékař.

"Co pro mě byla další těžká zkušenost, kromě toho, že na oddělení umírají pacienti, protože covid je opravdu velmi nebezpečná nemoc, tak momenty, kdy člověk není schopen řídit to, jak na oddělení pacienty vozí. Může se stát, že se na přijmu ocitnou třeba čtyři lidé najednou, nebo ve velmi krátkém intervalu, a některý z nich může být ve stavu, který je život ohrožující. A člověk se musí rychle rozhodovat, a to v momentě, kdy je třeba lékař zaměstnán jiným pacientem. Takže jde o situace, které jsou poměrně stresové," upřesnil ze své zkušenosti Zdeněk Hřib, který zároveň uznal personál nemocnice. "Všichni mají můj obdiv a velký respekt za jejich těžkou a namáhavou práci a starost o nemocné pacienty," dodal pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.