Dominik Feri čelí obvinění ze sexuálního nátlaku. Advokátka řekla, čeho se ženy před ohlášením bojí

Dominik Feri
Dominik Feri
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 27. 5. 2021

Poslanec TOP 09 Dominik Feri čelí obvinění, že měl v minulosti na soukromých večírcích sexuálně zneužít několik mladých dívek. Svědectví údajných obětí, které politika viní z toho, že je přes nesouhlas a v opilém stavu nutil k pohlavnímu styku, přinesla nejen média, ale jsou i na sociálních sítích. Redaktoři ŽivotvČesku.cz se zeptali advokátky, proč oběti takových útoků obecně často hovoří až poté, co se už vyjádřil někdo jiný. "Ženy se bojí »hejtování« na internetu, které je stále stejné - proč s tím přišly až teď, že je to účelové, že si to může vymyslet každá, bůh ví, čím ho vyprovokovaly, určitě s tím souhlasily a tak dále. Bojí se toho oprávněně," řekla pro ŽivotvČesku.cz Klára Long Slámová (43).

Českou politickou scénou otřáslo obvinění poslance TOP 09 Dominika Feriho ze znásilnění a sexuálního nátlaku. Několik žen ho prostřednictvím médií obvinilo z toho, že si vynucoval pohlavní styk, on sám následně oznámil, že rezignuje na mandát poslance a nebude kandidovat v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny.

Redaktoři ŽivotvČesku.cz kontaktovali advokátku Kláru Long Slámovou s dotazy, proč ženy ohlašují podobné útoky až s časovým odstupem, čeho se před ohlášením bojí a nakolik je k němu přiměje vyjádření jiných žen s podobnou či stejnou zkušeností. Klára Long Slámová nemůže konkrétně komentovat případ Dominika Feriho, k problematice sexuálních útoků se tak vyjádřila v obecné rovině.

"Pozdní oznámení není v těchto případech výjimkou, ale defacto pravidlem, a to právě s ohledem na povahu útoku vůči tělesné integritě obětí, tedy povahu sexuální. Často se stydí a namísto toho, aby si opakovaly, že to není jejich vina, ale vina pachatele, tak mají pocit, že to samy zavinily. Pozdní oznamování přichází hlavně v případech, kdy osobou, která stojí za takovým jednáním, je osoba, která má důvěru ve společnosti a je veřejně známá," řekla pro ŽivotvČesku.cz Klára Long Slámová.

Oběti takových činů nemají strach pouze z reakcí okolí, ale i ze samotného vyšetřování. "Ženy se obecně stydí za to jednání, bojí se, že jim nikdo neuvěří a obávají se i formálních úkonů, protože tam dochází k velmi podrobným výslechům. Bojí se, že to někdo posoudí jako tvrzení proti tvrzení a vzhledem k osobě pachatele se bojí, že jí bude více věřeno než jim. U mnohých těchto záležitostí nejsou přítomni svědci, ale pokud se objeví více případů, tak už se nám rozsvítí varovné světýlko, že se možná opravdu něco stalo," vysvětlila známá advokátka pro ŽivotvČesku.cz.

Například v rámci hnutí Me Too nebylo v zahraničí výjimkou, že poté, co jedna žena nahlásila útok sexuální povahy, se přihlásily další, které měly stejnou či podobnou zkušenost s údajným pachatelem. Podle advokátky takové ženy hovoří s vědomím, že budou čelit tlaku ze strany veřejnosti.

"Může se stát, že po ohlášení jedné oběti se začne přihlašovat více žen s podobnou zkušeností. Například v případech, které byly zveřejněny s ohledem na veřejně známou osobu podezřelého, se oběti následně hlásily. Někdo jim tím předchozím vystoupením dodal odvahu. Je to pro ně ale traumatizující, protože pak čtou reakce na internetu. Byli jsme toho svědkem i v případech sexuálních útoků ze strany velmi populárních osob v rámci USA. Ženy se bojí »hejtování« na internetu, které je stále stejné - proč s tím přišly až teď, že je to účelové, že si to může vymyslet každá, bůh ví čím ho vyprovokovaly, určitě s tím souhlasily a tak dále. Bojí se toho oprávněně. Už jen to, že s tím nějaká žena třeba i veřejně vyjde, je známka toho, že tvrzení se nesmí brát na lehkou váhu, protože do toho jde s rizikem, že na ni budou lidé útočit. Odvaha má tak základ v zásadním jednání," doplnila Klára Long Slámová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.