Dominik Feri čelí sexuálním obviněním. Některé muže vzrušuje, když žena klade odpor, říká psycholog

Profimedia
Bývalý politik Dominik Feri
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
eliska.reiglova@zivotvcesku.cz
Publikováno: 28. 5. 2021

Českou politickou scénou otřáslo obvinění poslance TOP 09 Dominika Feriho (24) ze znásilnění a sexuálního nátlaku. V minulosti měl na soukromých večírcích sexuálně zneužít několik mladých dívek. Tato obvinění vyvolala horlivé diskuze na internetu, kde se ženy svěřují i se svými zkušenostmi s jinými muži. Portál ŽivotvČesku.cz oslovil psychologa s otázkou, co muže k sexuálním útokům vede. "Ženy většinou neznásilňují, je to specificky mužské chování. Očekává se ale od nich, že to ovládnou," řekl psycholog Jeroným Klimeš.

Svědectví dívek, které Dominika Feriho viní z toho, že je přes nesouhlas a v opilém stavu nutil k pohlavnímu styku, přinesla média. Politik v reakci odmítl, že by se dopustil sexuálního násilí. Omluvil se ale za »nevhodné« či »nepatřičné« chování v některých situacích a oznámil, že složí svůj poslanecký mandát a dále nebude kandidovat v podzimních volbách.

Obvinění jednoho z nejsilnějších členů strany TOP 09 rozpoutalo horlivé diskuze na sociálních sítích, kam ženy často přispívají svými zkušenostmi se sexuálními útoky. "Muži to mají evolučně dané, jsou nastavení na rozmnožování a vyjadřují tak lásku. Manžel nebo partner se často snaží vyjádřit lásku stykem. Znásilňování je poměrně běžný způsob rozmnožování za války, ženy většinou neznásilňují, je to specificky mužské chování. Očekává se ale od nich, že to ovládnou," řekl pro ŽivotvČesku.cz psycholog Jeroným Klimeš.

Někteří muži podobným typem chování uspokojují své touhy, jiní naopak dávají najevo, že to se ženami neumí. "Jsou chlapi, kteří mají rádi, když žena klade odpor a vzrušuje je to. Sex mají spojený s loveckou vášní. Pak jsou chlapi, kteří jsou motovidla v balení žen a místo toho, aby počkali, až žena začne přijímat signály o sblížení, startují na ně ostře. Zkoušejí je jako slabší objekty," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz renomovaný psycholog.

Vliv na chování lidí má pochopitelně i to, v jaké rodině vyrůstali. "Existují dva módy chování - mírový a válečný. V mírovém se vztahy navazují postupně, mírně a smířlivě. Ve válečném módu muži i ženy přechází na jiný způsob chování, ženy začínají být promiskuitní a chlapi násilničtí. Obojí chování má za následek, že se za války rodí hodně dětí. Děti, které prošly válečným dětstvím, mají v dospělosti určité sklony. Ženy k přelétavé zamilovanosti, snění a promiskuitě. Chlapi se uchylují k násilí, násilnému a úchylnému sexu," dodal Jeroným Klimeš pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu