Dominik Feri vadil Pirátům, říká Schwarzenberg. Házet to na nás je nedůstojné, míní místopředseda strany

Se svolením Mikuláše Ferjenčíka
Místopředseda Pirátů Mikuláš Ferjenčík
Foto: Se svolením Mikuláše Ferjenčíka
Eliška Reiglová | Redaktorka
eliska.reiglova@zivotvcesku.cz
Publikováno: 27. 5. 2021

Českou politickou scénou otřáslo obvinění poslance TOP 09 Dominika Feriho (24) ze znásilnění a sexuálního nátlaku. Několik žen ho prostřednictvím médií obvinilo z toho, že si vynucoval pohlavní styk, on sám následně oznámil, že rezignuje na mandát poslance a nebude kandidovat v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny. Bývalý předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg (83) publikování kauzy spojuje s blížícími se volbami a měl zmínit, že Feri vadil Pirátům. "Mě to vyjádření hodně zklamalo, protože jsem Karla Schwarzenbergera volil na prezidenta a nečekal jsem, že bude dělat takové podpásové věci," řekl pro ŽivotvČesku.cz místopředseda České pirátské strany Mikuláš Ferjenčík (34).

Dominik Feri na sociálních sítích oznámil, že rezignuje na mandát poslance a v říjnových volbách nebude kandidovat do Poslanecké sněmovny. Rozhodnutí učinil po zveřejnění informace, že čelí sexuálním obvinění. Okamžitě se začaly šířit spekulace, že celá kauza je předvolebním tahem konkurenčních stran.

Spekulace podpořil jedním ze svých vyjádření i bývalý předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. "Je jasné, proč se to publikuje několik měsíců před volbami – protože Dominik Feri byl zdaleka nejsilnější kandidát. Vadil strašně hlavně Pirátům, protože zasahoval do jejich mladého voličstva," řekl Schwarzenberg podle portálu Echo24.cz.

"Mě to vyjádření hodně zklamalo, protože jsem Karla Schwarzenbergera volil na prezidenta a nečekal jsem, že bude dělat takové podpásové věci. TOP 09 má skandál, se kterým Piráti nemají nic společného, reagovat na úrovni Andreje Babiše a házet to na nás, je nedůstojné," zareagoval pro ŽivotvČesku.cz na slova Karla Schwarzenbergera místopředseda Pirátů Mikuláš Ferjenčík.

Podle poslance by nyní bylo na místě řešit situaci obětí sexuálního násilí, nikoliv diskutovat nad tím, zda v kauze Dominika Feriho jde nebo nejde o předvolební tah. "Strašně mě mrzí, že místo toho, abychom řešili jakým způsobem zlepšit situaci obětí sexuálního násilí v České republice, tak je debata o tom, jestli to je nebo není volební kampaň. Myslím si, že je to skoro až neuctivé vůči obětem. Budu se snažit tohoto vnímání vyvarovat. Z našeho pohledu nás to mrzí, celá ta aféra snížila šanci porazit Andreje Babiše," doplnil pro ŽivotvČesku.cz Mikuláš Ferjenčík.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu