Dominik Feri versus ženy: Pokud bulvár vytáhne údajná videa, může mu to paradoxně pomoct, říká Jakub Horák

Nextfoto
Bývalý politik Dominik Feri
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 29. 5. 2021

Síť posedlou krásnými obrázky, na které má nejvíce fanoušků (více než 1 140 000), během pandemie bývalý nejmladší poslanec rozbil černo-žlutými trojúhelníky. Instagramu tak dal nový zpravodajský rozměr. Teď Dominik Feri (24) čelí obvinění, podle kterého se měl údajně dopustit sexuálního nátlaku na ženách a znásilnění. Po uveřejnění svědectví několika žen Dominik Feri v minulých dnech rezignoval na svůj poslanecký mandát. Že by se dopustil sexuálního násilí, odmítá, omluvil se ale za »nevhodné« či »nepatřičné« chování. Od té doby přestal komunikovat a »uspal« své sociální sítě, na kterých se v České republice řadí k naprosté špičce. Pro ŽivotvČesku.cz vlivný marketér Jakub Horák (48) nastínil predikci, zda vliv Feriho na sociálních sítích bude mít spíše vzestupnou či naopak klesající tendenci.

Dominik Feri vystoupil ze strany TOP 09. Uvedl to v tiskové zprávě mluvčí strany Vladan Vaněk. Strana ho v pátek dopoledne vyzvala k přerušení členství v souvislosti s informacemi o tom, že údajně sexuálně obtěžoval několik žen.

Deník N se serverem A2larm nedávno zveřejnil svědectví několika žen, některé z nich tvrdí, že je Feri nutil k sexu, i když to výslovně odmítly. Další se svěřily, že se z nich snažil vylákat fotografie, na kterých jsou nahé, či je veřejně dehonestoval. Poslanecký mandát složil proto, že nechce, aby podle něj lživé a manipulativní články v médiích poškozovaly jeho nejbližší okolí a kolegy. Bránit se proti nim bude soudní cestou.

V tuto chvíli Dominik Feri, který se řadí k nejvlivnějším Čechům na Instagramu, stojí před bitvou o čest svého jména. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila respektovaného marketéra Jakuba Horáka, který poskytl odhad, zda si Feri udrží svůj vliv na sociálních sítích.

"Myslím si, že kauza vliv mít může, obzvlášť pokud by se obvinění na jeho osobu prokázala. Faktem je, že má na sociálních sítích v rámci sledování mladé lidi, kteří jsou na tyto otázky pochopitelně velmi citliví, protože se jich tato problematika týká. Pokud se obvinění prokážou, budou mít určitě vliv na jeho zásah či dosah na sociálních sítích. Na druhou stranu objevují se informace, že některá bulvární média mají několik videí, která chtějí postupně pouštět. Nevím ale, co je na tom pravdy, protože jde o neověřené informace. A myslím si, když se to objevilo jako společný článek Deníku N a Alarmu, tak tyto dva deníky jsou známé tím, že problematikou tohoto typu žijí a myslí to v rámci své filozofie dobře. Domnívám se ale, že v případě, že se kauza přesune do mainstreamového bulváru, tak paradoxně se může stát, že mu to může pomoct. V tu chvíli to už nejsou »bojovníci za spravedlivější svět či rovnoprávnost mužů a žen«, ale už je to čistě bulvár, který si tu kauzu jede a sympatie by se k němu mohly otočit," řekl pro ŽivotvČesku.cz Jakub Horák, který v minulosti připravil extrémně efektivní kampaň pro politickou stranu Piráti.

Chování, ze kterého ženy Feriho obviňují, se údajně odehrálo v době jeho studií na Právnické fakultě UK. Studoval tam mezi lety 2015 a 2020.

"Pokud by se konflikt »Feri vůči ženám« přesunul do podoby »Feri vůči bulváru«, tak vždy funguje, že lidi začnou něco či někoho sledovat na sociálních sítích, pak se třeba odhlásí, tak nějaký nárůst na jeho profilech bude. A to v případě, že by si to jel Feri přes svůj kanál a potom kanál, který si jede bulvární médium, tak by to vzbudilo pozornost a mohl by tím získat nějaké sympatie. My Češi jsme potvory v tom, že když někdo udělá chybu, tak si z toho lidé dělají legraci a jedou vtipy, které v takové míře třeba ve Francii či Německu by nebyly. Na druhou stranu, pokud vláčení toho člověka trvá déle, tak máme dobrou povahu a jsme soucitní. Tedy pokud by se v té kauze objevil nový prvek, nějaké silné bulvární médium a už by to nebyl Deník N, tak si myslím, že by mohl nějaké sympatie získat. Otázkou je, co je na těch údajných videích, objevují se kolem toho různé teorie," dodal pro ŽivotvČesku.cz přední český marketér Jakub Horák.

Kdo je Jakub Horák:

Jakub Horák se narodil 9. června 1972 v Praze. Řadí se k českým spisovatelům, producentům, marketérům, ale je i satirikem. Jako autor strategie se podílel na kampani České pirátské strany v parlamentních volbách v roce 2017 a několika dalších politických kampaních. Jeho bestseller Kočky jsou vrženy obsadil třetí místo v Kosmas ceně čtenářů v soutěži Magnesia Litera.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu