Dovolená se nemusí vyplatit. Ekonom poradil, zda je výhodnější směnit peníze v Česku, nebo raději v zahraničí

Směnárna - Ilustrační snímek
Směnárna – Ilustrační snímek
Foto: Červena / CNC / Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 10. 6. 2021

Blíží se letní prázdniny a lidé se těší na dovolené v zahraničí, kde si budou moci po dlouhých měsících s epidemií odpočinout. S tím souvisí výměna peněz za jiné měny, která se nemusí vždy vyplatit. Není snadné se zorientovat v tom, co je výhodné a jak se lidově řečeno »nespálit«. "Pokud se jedná o země, které jsou řekněme finančně vyspělé, třeba v Evropské unii, tak může být často výhodnější směna až na místě. Jestliže někdo cestuje do zemí Střední Ameriky, Latinské Ameriky nebo asijských států, které nejsou tak pokročilé, tam doporučuji měnit si peníze už v České republice," řekl uznávaný ekonom Lukáš Kovanda pro ŽivotvČesku.cz.

Dovolená za hranicemi České republiky je lákadlem, které si spousta Čechů nechce nechat ujít. Cestovní kanceláře evidují velký zájem především o stěžejní turistické lokality ve státech, mezi které patří třeba Chorvatsko, Řecko, Španělsko nebo Itálie. "U Čechů vede v létě letecký osmidenní zájezd do čtyřhvězdičkového hotelu s all inclusive. Nejčastěji odletí v sobotu 3. července. Zájezdy nejvíce kupují čtyřicátníci," uvedla mluvčí cestovní kanceláře Invia Andrea Řezníčková pro ŽivotvČesku.cz.

V souvislosti s výjezdem do zahraničí musí lidé řešit i výměnu peněz. Často se těžko orientují v tom, zda je výhodnější směnit finance v Česku, nebo si raději počkat až na příjezd do cílové destinace.

"Záleží, kam člověk cestuje. Pokud se jedná o země, které jsou řekněme finančně vyspělé, třeba v Evropské unii, tak může být často výhodnější směna až na místě. Jestliže někdo cestuje do zemí Střední Ameriky, Latinské Ameriky nebo asijských států, které nejsou tak pokročilé, doporučuji měnit si peníze už v České republice. Také na místě využívat i bankomaty co nejméně, protože tam často dochází ke krádežím. Pak bude lepší, když bude mít člověk větší hotovost u sebe. Když si dá pozor, je to menší riziko, než vybírat z bankomatu. S ním jsou spojena větší rizika, než na která jsme zvyklí tady z evropských zemí," řekl Lukáš Kovanda pro ŽivotvČesku.cz s tím, že existuje několik základních zásad, kterých by se lidé měli při směně peněz držet.

"Určitě nebrat kurz, který je první »na ráně«. Například na letištích nebo v hotelech, kde to bývá nevýhodné. Tamní poskytovatelé směnárenských služeb se spoléhají na to, že lidé nebudou třeba z nedostatku času nebo kvůli prosté pohodlnosti ochotní vyhledávat atraktivnější kurzy. Výhodnější je směňovat na odlehlejších místech. Ale když se dostáváme do zemí, kde je vyšší kriminální činnost – nebavíme se o Evropě, ale třeba o Asii, Střední Americe nebo Africe, je nutné dát pozor, aby se na odlehlých místech člověk nestal obětí nějaké kriminální aktivity. V zásadě místa, která nejsou tak »na ráně«, nabízejí výhodnější kurzy," poradil pro ŽivotvČesku.cz renomovaný ekonom, který je autorem behaviorálně-ekonomických publikací a také členem Národní ekonomické rady vlády (NERV).

Při návratu ze zahraničí, kdy cestovatelům zůstane větší obnos cizí měny, je výhodnost směny závislá na zemi, ze které se vrací zpět do Česka.

"Pokud někdo cestuje třeba do Švédska, Norska, Švýcarska, Japonska nebo Kanady a Velké Británie či eurozóny, tyto státy mají stabilní kvalitní měny - z nichž některé jsou dokonce stabilnější než česká koruna. Myslím si, že i v rámci diverzifikace úspor do různých měn, což je vlastně žádoucí, bych měny z těchto zemí vůbec neměnil nazpět. I v budoucnu je totiž vyměním za dolary, eura nebo koruny, u nich se nemusím obávat. Pokud mám větší zbylou hotovost v těchto měnách, do koruny radím nepřevádět. Jestli cestuji například do afrických zemí nebo do Latinské Ameriky, kde máme slabé měny podléhající velkému znehodnocení, měny bych neudržoval. Před odletem z dané země bych se je snažil přeměnit na dolary či eura a u nás už je nerozměňovat," dodal Lukáš Kovanda pro ŽivotvČesku.cz s tím, že se vyplatí mít úspory ve více měnách v případě prudkého oslabení koruny – například při propadu autoprůmyslu, na kterém je Česká republika hodně závislá.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.