Dovolená se prodraží. Chorvatsko k moři nepustí lidi po první dávce očkování, potvrdila mluvčí

Pixabay.com
Dovolená – ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Josef Šťastna | Redaktor
josef.stastna@zivotvcesku.cz
Publikováno: 10. 5. 2021

Řada lidí se chce nechat naočkovat hlavně kvůli tomu, aby mohli odjet do zahraničí na dovolenou a nemuseli utrácet za testy. Oblíbenou destinací je například Chorvatsko, které upozornilo, že lidé musí mít za sebou celý očkovací proces - tedy obě dávky u těch vakcín, kde je nutné dvoufázové očkování. "Je to tak, pokud nemá občan za sebou celý proces očkování, tak bude potřebovat test," potvrdila pro ŽivotvČesku.cz mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková.

Proti novému typu koronaviru se v Česku očkuje od konce prosince. Zdravotníci dosud aplikovali více než 3,654.376 dávek vakcíny. Plně očkováno je 1,058 milionu lidí. Kapacity očkovacích center by zájem stíhaly, ale v Česku chybí vakcíny.

Lidé, kteří se domnívali, že před dovolenou v cizině jim bude stačit první kolo očkování, jsou na omylu. Bude nutné dokončit celý očkovací proces, pokud se jedná o dvoufázovou vakcínu. Pokud nebudou mít obě dávky, bude nutné se prokázat negativním testem.

"Před cestou do Chorvatska je nutné potvrzení o očkování proti nemoci covid-19 pro osoby, u kterých uplynulo 14 dní od očkování druhou dávkou, nebo od očkování první dávkou pokud se jedná o vakcínu, která se podává v jedné dóze," potvrdilo pro ŽivotvČesku.cz ministerstvo zahraničí. Kdo si naplánoval, že před cestou do Chorvatska stihne alespoň první dávku, má smůlu a bude potřebovat test.

"Je to tak. Pokud nemáte za sebou celý proces očkování, budete se muset před cestou do Chorvatska prokázat negativním testem," potvrdila pro ŽivotvČesku.cz mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková.

Návrat do České republiky z Chorvatska a Rakouska se ode dneška ztíží lidem neočkovaným pr...

Dovolená se ale kvůli vysokým částkám za testy může výrazně prodražit, a to zejména pro několikačlenné rodiny. Za jeden PCR test samoplátce zaplatí nejčastěji okolo 1500 korun, někde test i s lékařským potvrzením pro cestu do zahraničí šplhá i přes 1800 korun. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger přislíbil, že se jeho resort bude snažit, aby cena PCR testu klesla v červnu na 640 korun.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu