Dovolená v Chorvatsku bude plná kontrol a dokumentů. Pro děti platí jiná pravidla, potvrdil mluvčí

Pixabay.com
Moře – ilustrační foto
Foto: Pixabay.com
Josef Šťastna | Redaktor
josef.stastna@zivotvcesku.cz
Publikováno: 12. 5. 2021

Chorvatsko pro tisíce Čechů představuje ideální destinaci pro letní dovolenou. Kvůli epidemii koronaviru platí přísná pravidla, jak se do země dostat. Navíc je možné, že do 1. července se ještě pravidla změní. Pro turisty bude také zásadní, zda vezmou k Jadranu děti. "Pro děti do sedmi let platí jiná pravidla," potvrdil pro ŽivotvČesku.cz Luděk Hladiš z Chorvatského turistického sdružení v ČR.

Chorvatská strana vnímá v současné době Českou republiku jako zemi s vysokým rizikem nákazy, ale o české turisty stojí. Do Chorvatska je českým turistům umožněn vstup v případě, že splní několik podmínek.

Turista se musí prokázat očkováním. Musí předložit potvrzení o očkování, které proběhlo nejméně 14 dní před vstupem do Chorvatska. Pozor, u dvoufázového očkování jedna dávka nestačí. "Pokud nemáte za sebou celý proces očkování, budete se muset před cestou do Chorvatska prokázat negativním testem," potvrdila pro ŽivotvČesku.cz mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková.

Další skupinou, která se do Chorvatska může vydat, jsou lidé, kteří onemocnění covid-19 prodělali a mají o tom potvrzení. Ti, kteří onemocnění prodělali v uplynulých šesti měsících, budou potřebovat potvrzení od lékaře. "Dle rozhodnutí Krizového štábu Chorvatské republiky cestujícím bude umožněn vstup do Chorvatska v případě, že prodělali nemoc COVID - 19. Tuto skutečnost dokládají pozitivním RT - PCR testem nebo pozitivním antigenním testem, které byly provedeny za poslední 180 dnů, ale musí být starší 11 dnů. Za stejným účelem lze využít i potvrzení lékaře o prodělané nemoci COVID-19," potvrdil pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ministerstva zahraničí Jakub Kopecký.

Třetí skupina turistů se do Chorvatska může podívat na základě negativních testů. Turista se může prokázat PCR testem nebo antigenním testem. "Výsledek testu nesmí být starší než 48 hodin - měřeno od času uvedeného na testu do příjezdu na hraniční přechod. V případě použití antigenního testu je nutné při pobytech delších než 10 dní provést opakovaný antigenní test a to v době do 10 dní od provedení prvního antigenního testu," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Luděk Hladiš z Chorvatského turistického sdružení v ČR.

Jiná pravidla platí pro děti do sedmi let. "Platí, že děti, které cestují s rodičem či zákonným zástupcem a jsou mladší sedmi let, jsou osvobozeny od předložení negativního testu za předpokladu, že jejich jejich zákonný zástupce předloží potvrzení o očkování, potvrzení o prodělání onemocnění nebo výsledek negativního testu," potvrdil pro ŽivotvČesku.cz Luděk Hladiš.

Chorvatsko pro turisty také spustilo kampaň Safe Stay in Croatia. Na stejnojmenném informačním webu turisté najdou hotely, penziony a restaurace, kterou obstály při kontrole dodržování epidemiologických opatření.

Turistům se před vstupem do Chorvatska důrazně doporučuje vyplnit formulář o příjezdu na webu entercroatia.mup.hr. Pokud jednotliví členové rodiny cestují každý na jiné místo, musí každý cestující vyplnit formulář zvlášť. V opačném případě ručí odpovědná osoba za to, že všechny osoby uvedené ve formuláři cestují na stejné místo.

Letní prázdniny se blíží a s nimi i sezóna dovolených. Vzhledem k tomu, že poslední dva ro...

Podle českého ministerstva zahraničí ale dále platí podmínka, že do Chorvatska by se nemělo jezdit na dovolenou, ale pouze v nezbytných případech. "Vzhledem k nepříznivému vývoji epidemiologické situace upozorňujeme na stále platné doporučení Ministerstva zahraničních věcí ČR cestovat do zahraničí pouze v nezbytných případech, mezi něž nepatří cestování za účelem turistiky," uvedl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ministerstva zahraničí Jakub Kopecký.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu