Dovolená v Řecku pouze po splnění tří jasných podmínek. Bezpečnost je zásadní

Řecko
Řecko
Foto: Pixabay.com

Mezi nejoblíbenější místa pro letní dovolenou patří Řecko. V roce 2019 tamější moře, památky a jídlo vychutnávalo téměř půl milionu Čechů. Letos turistickou sezónu zásadně ovlivní koronavirová epidemie. Před cestou do Řecka bude muset občan České republiky splnit jednu ze tří podmínek. "Zásadní je, aby dopředu byly dané jednotné podmínky, které budou platit celou sezónu, aby lidé dopředu věděli, co musí splnit," potvrdil pro ŽivotvČesku.cz mluvčí jedné z největších tuzemských cestovních kanceláří.

Pokud se podmínky nezmění, tak před dovolenou v Řecku bude muset občan České republiky splnit jednu ze tří podmínek - buď mít negativní PCR test, nebo absolvované očkování či prodělanou nemoc covid-19 a aktivní protilátky. Stejné podmínky nastavilo Portugalsko, Španělsko a Chorvatsko.

Mluvčí cestovní kanceláře upozornil, že pro klienty je vždy zásadní, aby se pravidla pro cestování neměnila na poslední chvíli. Počítá se také se vznikem tzv. covidových pasů.

Evropská komise v polovině března představila návrh digitálního zeleného certifikátu, který by měl usnadnit zahraniční cesty. Postaven bude na třech kritériích - očkování, negativním PCR nebo antigenním testu a přítomnosti protilátek v těle. Podle českého ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) by se certifikáty mohly v Evropě začít používat od konce května či od června.

"Kolem covidpasů panuje obrovské nadšení, ale já říkám, že je jedno, zda to bude aplikace nebo papír. Zásadní je, aby dopředu byly dané jednotné podmínky, které budou platit celou sezónu, aby lidé dopředu věděli, co musí splnit. Také by bylo vhodné, aby ty podmínky byly co nejjednotnější pro co nejvíce zemí. Nejhorší pro cestování je nejistota. Když nevíte, zda vám najednou z pětidenní karantény neudělají karanténu na deset dnů... Ta nejistota je vždy nejhorší," uvedl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí CK Alexandria Petr Šatný.

Zákaz cestovat do zemí, kde je extrémní riziko šíření nových mutací koronaviru, bude podle...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.