Reklama:

Ekonomický poradce premiéra Petra Fialy odpověděl, jak se Čechům letos prodraží dovolená. Bulharsko se vyplatí kvůli jídlu

Petr Fiala
Petr Fiala
Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 21. 6. 2022

Dovolená u moře je po dvou letech covidových omezení velkým lákadlem pro nemalé množství Čechů. Některým z nich ale současné ekonomické problémy a vysoká inflace můžou kazit plány. Ekonom a poradce premiéra Štěpán Křeček pro ŽivotvČesku.cz vyjmenoval, které destinace se prodraží, a řekl, kde bude naopak nárůst cen snesitelný.

Reklama:

Češi míří na letní dovolené a moře je pro ně velkým lákadlem. Zároveň podle statistik cestovních kanceláří často nechtějí slevovat z oblíbeného standardu, který u velké části z nich představuje varianta all inclusive, tedy pobyt s celodenní stravou a pitím v ceně.

Zároveň ale i na cestovní segment dopadla ekonomická krize a ceny zájezdů rostou. "Vždy bude záležet na destinaci, kam se lidi rozhodnou vycestovat, přičemž důležité jsou dva ukazatele. Jak se vyvíjí cenová hladina v té dané zemi a také jak se vyvíjí tamní měna vůči české koruně. Například v Turecku je sice velmi vysoká inflace, ale díky tomu, že turecká lira vůči české koruně výrazně oslabila, tak pro Čechy bude Turecko velmi žádaná destinace a lze tam cestovat velmi levně, respektive zdražení bude jen kolem pěti až deseti procent. Podobné to bude i v Egyptě," popsal pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček.

Reklama:

Tomu odpovídá i dřívější vyjádření mluvčí cestovní agentury Invia Andrey Řezníčkové. "Aby Češi měli all inclusive a mohli jíst od rána do večera za nejlepší ceny, doporučuji Bulharsko za zhruba 14 000 korun, Tunisko za zhruba 14 500 korun a Egypt, kde cena vychází zhruba na 16 500 korun," uvedla pro ŽivotvČesku.cz.

Její slova pak potvrdila i mluvčí cestovní kanceláře Čedok. "V rámci all inclusive jsou nejlevnější Bulharsko, Turecko, Egypt. Tam je to asi nejrozšířenější - co se týká nabídky kvality hotelů, dostupnosti a zároveň all inclusive. Nicméně vzhledem k tomu, že ten zájem o dovolené je opravdu enormní, tak pokud někdo s rodinou hledá termín na prázdniny, nabídku už vidí dost probranou," popsala začátkem června Kateřina Pavlíková.

Jiné to je podle Štěpána Křečka v případě zemí na jihu Evropy, které jsou v eurozóně. "Česká koruna vůči euru příliš neposílila, a proto se dovolená v těchto destinacích prodraží o velikost inflace v té dané zemi. Jsou země, které ji mají nižší, jako je Francie, ale i takové, kde je velmi vysoká. Zdražení pak může představovat i 20 nebo 25 procent," vyjmenoval pro ŽivotvČesku.cz.  

Co se týče klasické dovolené v Chorvatsku, tak podle ekonoma bude kvůli nárůstu cen pohonných hmot letos cesta autem tam a zpět stát přibližně o 2000 až 2200 více. K tomu navíc v Chorvatsku zdražilo ubytování i strava a dovolená tam tak vyjde výrazně dráž než v loňském roce. "Připlatí si i ten, kdo se na cesty v zahraničí pojišťuje, protože zdražuje i pojištění," připomněl Štěpán Křeček.

Zahraniční dovolená nicméně může být silným lákadlem i pro ty, kterým ekonomické problémy výrazně zasahují do rodinného rozpočtu. "Chápu, že mnozí Češi už dva roky kvůli pandemii pořádně nevycestovali do zahraničí, letos si to chtějí užít a plánují zahraniční dovolenou. Určitě bych chtěl ale doporučit, aby dříve, než si koupí nějaký dražší zájezd, svou situaci zvážili. Jestli na to bez problémů mají, tak ať samozřejmě cestují. Pokud by si ale museli buď brát úvěr, nebo by to mohlo způsobovat finanční potíže v další části roku, tak bych zvážil, jestli je to nezbytné," dodal pro ŽivotvČesku.cz ekonom a poradce předsedy vlády Petra Fialy (57) Štěpán Křeček.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: