Reklama:

Dozvuk covidu, o kterém se moc nemluví. V ČR "protékají" miliardy za vakcíny oknem, Roman Prymula způsob nákupu kritizuje

Roman Prymula
Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 4. 2023

Počátkem roku 2020, kdy se covid-19 začal šířit na území ČR, na toto onemocnění neexistovala žádná vakcína ani ověřený lék, který by účinkoval přímo proti viru SARS-CoV-2. Následoval nezvykle rychlý vývoj preparátů - přesně 26. prosince téhož roku se tak do tuzemska dostalo prvních 9750 dávek vakcíny od firem Pfizer a BioNTech. Od té doby Česko do konce loňského roku za vakcíny vydalo 14,6 miliardy korun, za asi 11,2 miliardy je nakoupilo od zmíněné firmy, další dodávky objednaných vakcín na covid-19 plánuje rozložit až do konce roku 2026. Mohlo by se tím ušetřit až 1,5 miliardy korun - uvedl to náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček. Na dotaz se pro ŽivotvČesku.cz vyjádřil epidemiolog a bývalý šéf zdravotnictví Roman Prymula (59), který popsal »finančně ztrátový kontrakt« a zároveň nepřímo nabídl řešení, jak by se situace teoreticky dala otočit ve prospěch ČR.

Reklama:

Varianta rozložení dodávek do roku 2026 je podle Dvořáčka součástí dodatku ke smlouvám Evropské komise s výrobcem. "V této chvíli plně podporujeme vyjednanou dohodu Evropské komise o úpravě smlouvy, která umožní redukovat množství objednaných vakcín a také dodávky zbylé vakcíny rozložit do dalších let," uvedl Dvořáček pro ČTK s tím, že dodatek také zachovává podmínku o dodání vždy poslední existující varianty vakcíny. Odstoupení od smlouvy by podle něj představovalo roky soudních sporů a riziko dalších nákladů pro český stát. 

"Takový krok by bylo možné učinit až jako poslední možnou variantu, kdy by selhaly veškeré možnosti vyjednávání. Pokud se však nepodaří najít dohodu mezi všemi členskými státy a země jako Bulharsko a Polsko nepodpoří dohodu, bude nutné přijít s novým scénářem a případně vyjednávat individuálně," sdělil.

Reklama:

Realitou v současnosti je, že dlouhodobě je očkování proti covidu-19 na ústupu - lidé o něj již neprojevují významně zájem. V Česku má dokončené základní očkování asi 65 procent populace, jednu posilující dávku má třetina lidí a sedm procent dvě. Zájem ale podle údajů ministerstva setrvale klesá. Letos očkování zahájilo jen zhruba 1200 lidí.

Mezinárodně uznávaný odborník v oblasti zdravotnictví Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz popsal přehledně situaci, kterou osobně vnímá jako »finančně neefektivní«.

"Jde o významný problém a už na počátku, kdy se vakcíny dostaly na trh, bylo zřejmé, že mechanismus přijatý Evropskou unií není úplně výhodný. A je diskutabilní, že se nechala dotlačit do podepsání nevýhodných kontraktů, kdy země, jejichž zájmem bylo mít vakcínu včas, musely nakoupit mnohonásobek reálné spotřeby preparátů. Diskutovalo se o tom, že nezužitkované vakcíny se eventuálně vyvezou do třetích zemí, nicméně tento model se v masovém měřítku nepodařilo realizovat. Vyvezlo se pouze »x« milionů dávek, valnou většinu následně nechtěly přijmout ani africké země. Situace je v současnosti taková, že ČR by měla obdržet nadspotřební množství vakcín v krátkém časovém období. To je důvod, proč probíhala jednání, aby to nebylo v tomto časovém režimu, kdy se to spolehlivě nevypotřebuje, a tak bylo dohodnuto, že vakcíny budou dodávány v delším časovém období. To ale nic nemění na tom, že pokud nedojde k významně závažnější mutaci SARS-CoV-2 a logicky se tím nezvýší zájem o vakcinaci, tak je zcela jisté, že většina vakcín se bude likvidovat," popsal pro ŽivotvČesku.cz bývalý šéf resortu zdravotnictví Roman Prymula, který odpověděl na dotaz redakce, zda existuje řešení, které by pro ČR nepředstavovalo lidově řečeno »vyhazování peněz oknem«.

"Je možné, že v současnosti z toho (kontraktu na dodávky vakcín) není cesta ven. Neviděl jsem smlouvu, jak je napsána a jaké jsou v ní uvedeny sankce, ale dá se předpokládat, že jsou velmi vysoké, jinak je proti zdravému rozumu, aby se taková smlouva nevypověděla," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

V rozpočtu na letošní rok má na nákup vakcíny ministerstvo vyčleněnu miliardu korun. "Kontrakt se sjednával na úrovni celé EU, tedy není zcela jednoduché nasadit politiku individuální, byť se o to třeba Polsko pokouší a snaží se to nějakým způsobem vypovědět. To znamená, že cesta není jednoduchá, ale měla by se hledat, protože je to plýtvání finančními prostředky, a tak by se mělo alespoň dojít k pokusu najít řešení v podobě dohody, že by se v objemu daných finančních prostředků vyplývajících z kontraktu odebraly jiné léky či vakcíny, které jsou v současnosti mnohem potřebnější," dodal pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula.

Pokud jde o vynaložení financí na boj s covidem-19, Ministerstvo zdravotnictví ČR za tři roky vydalo částku přes 18 miliard korun. Nejvíc stály vakcíny za již zmíněnou sumu 14,6 miliardy. Na začátku epidemie úřad vydal 2,37 miliardy za ochranné pomůcky nebo plicní ventilátory, které sám nakupoval. Více než 940 milionů stál provoz Chytré karantény a informačních linek, 160 milionů šlo na mediální kampaně a reklamu. Údaje vyplývají z výpočtů ČTK podle seznamu uhrazených faktur ministerstva.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: