Drahota se týká už všech, říká Jiří Kajínek. Popsal nemilou návštěvu supermarketu

Jiří Kajínek
Jiří Kajínek
Foto: Anna Vavríková / MAFRA / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 1. 2023

Současná drahota už není problém jen lidí z nízkopříjmové skupiny, ale všech - to je pohled, který na současný ekonomický stav v České republice má nejznámější omilostněný vězeň Jiří Kajínek (62), uvedl to na dotaz pro ŽivotvČesku.cz. Inflace v Česku v prosinci zpomalila na 15,8 procenta z listopadových 16,2 procenta. Za celý loňský rok dosáhla v průměru 15,1 procenta, což byla druhá nejvyšší hodnota od vzniku Česka.

Letos odborníci očekávají v lednu zrychlení tempa růstu cen, v dalších měsících ale postupné zpomalování. Ve druhé polovině roku by podle nich inflace měla klesnout pod deset procent.

Současná ekonomická krize podle Jiřího Kajínka postihuje všechny, uvedl příklad. "Drahota se týká všech, pokud se nebavíme o milionářích a miliardářích. Dnes jsem byl v obchodě ve známém supermarketu a pomelo stálo 90 korun, nedávno stálo 40 korun. Vajíčko nedávno stálo 3 koruny, dnes stojí přes 6 korun. Bohužel naše vláda umožnila řetězcům, aby v naší zemi byly nejvyšší ceny v Evropě. Když se podíváme kolem, tak Slovensko, Německo, Polsko jsou v oblasti cen na tom lépe než my, to je smutné," okomentoval pro ŽivotvČesku.cz současnou situaci v rámci ekonomiky Jiří Kajínek.

Podle statistických informací v posledních měsících nejrychleji rostou ceny potravin. Průzkum Ipsos ukázal, že v této oblasti jsou také obavy domácností nejvyšší. Dalšího zdražování potravin se obává 91 procent dotázaných, 89 procent se obává růstu nákladů na bydlení.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.