Drama ve studiu CNN Prima. Šéfka investigativního zpravodajství se přela s Tvrdíkem kvůli Číně

Jaroslav Tvrdík
Jaroslav Tvrdík
Foto: reprofoto CNN
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 5. 2020

Televizní stanice CNN Prima News vstoupila do své prvotiny přímo pravou nohou. Stanice v novém kabátě v neděli po 20 hodině odvysílala dokument s názvem Pod rouškou mapující kontroverzní nákupy ochranných pomůcek za více než 10 miliard korun zadané ministerstvem vnitra. Následně se šéfka investigativního zpravodajství Markéta Dobiášová ocitla v živém vysílání, kde si z očí do očí mohla vyříkat vše s Jaroslavem Tvrdíkem. Důvodem bylo, že od něj během natáčení nedostala relevantní odpovědi na dotazy. Ale také to, že právě on stojí totiž za zprostředkováním dodávek pomůcek z Číny.

Oba aktéři se setkali v pořadu 360 stupňů Pavlíny Wolfové, kde se Dobiášová dotazovala Tvrdíka nejen na to, proč podle ní pomůcky do Česka dodávaly pochybné firmy, ale i proč z určitého pohledu byly předražené. Zejména ale kladla dotaz na možný střet zájmů. Tvrdík je nejenom šéfem Česko-Čínské komory, ale zároveň zástupcem čínské skupiny CEFC, který pomáhal s dodávkami ochranných pomůcek pro Česko. Hrozilo tak, že bude plnit zájmy obou stran či jednu z nich zvýhodňovat.

"Oslovil mě pan Hamáček s prosbou a na jeho žádost jsme řešili dodávky z Číny, protože tam mám dobré vztahy. Čína do Česka díky mně dodala ochranné pomůcky, které zachránily mnoho lidských životů. A to v době, kdy se po ochranných pomůckách sháněl celý svět a nikde nebyly," vysvětloval ve studiu v živém vysílání Tvrdík s tím, že rozhodně nejde o střed zájmů.

Poté co si s Dobiášovou, se kterou si skákali do řeči, řekli mnohé, celou debatu Trvdík ukončil slovy, že doufal, že v CNN, což je světově uznávaná zpravodajská značka, budou připravení profesionálové.

Zdůvodnil to zejména tím, že Dobiášová se vyptávala na společnosti, které dodaly pomůcky do Česka, což vyznělo, že jde o společnosti s nejistým původem či pochybným obchodním předmětem podnikání. Podle Tvrdíka šlo ale o autorizované dealery oficiálních zdravotnických firem, které jsou v Číně chváleny třemi ministerstvy. Paradoxem na věci je skutečnost, že některé dodávky respirátorů byly vadné. Nakonec moderátorka Wolfová ostrou diskuzi z důvodu času ukončila.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.