Dramatický nárůst cen pohonných hmot: Zdražování lze očekávat i nadále, říká ekonom. Benzín a nafta v zimě i za 40 korun

Benzínová pumpa - Ilustrační snímek
Benzínová pumpa – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 7. 10. 2021

Během posledního týdne došlo ke skokovému zdražení pohonných hmot. Z dat společnosti CCS vyplývá, že cena nafty stoupla o 86 haléřů na litr a cena benzínu pak o o 59 haléřů na litr. Podle renomovaného ekonoma je situace u benzínu horší než u nafty a dalšímu zdražování se ani v následujících týdnech nevyhneme. "Ten nárůst je dramatický a podobné navyšování můžeme očekávat ještě v nejbližší době," řekl pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček.

Podle dat společnosti CCS došlo u nafty k největšímu týdennímu nárůstu ceny od prosince 2010 a benzín je dnes nejdražší od roku 2014. Ekonom zdůrazňuje, že nárůsty cen na trhu s ropou se začínají projevovat na cenách pohonných hmot, které budou i v následujících týdnech zdražovat. Vliv na to bude mít především poptávka po topné naftě, která přes zimu v některých domácnostech zajišťuje dostatek tepla a teplé vody.

"My jsme v poměrně specifické situaci, kdy vidíme, že na trhu s ropou dochází k výraznému nárůstů cen. Vzpomeňme, že ještě v druhé polovině srpna stál barel ropy kolem 65 až 70 dolarů (aktuální kurz dolaru je 21,98 korun, pozn. red.). Dnes, na začátku října, jsme nad 80 dolary za barel. Ten prudký nárůst ceny ropy se začíná projevovat i v koncových cenách pohonných hmot v České republice a skutečně lze očekávat, že ten nárůst cen bude pokračovat. V zimním obdobím se zvyšuje poptávka po topné naftě, což pak deformuje i trh s palivy, kde vyšší poptávka navyšuje ceny paliv," řekl pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček.

Ještě v roce 2011 byla nejnižší cena za litr nafty 30,80 korun, u benzínu pak 31,40 korun. Před deseti lety tak byla cena výrazně nižší než nyní a podobné skokové nárůsty, jaké jsme pozorovali v uplynulém týdnu, podle ekonoma budeme sledovat i v následujícím období.

"Viděli jsme, že hlavně v posledních třech dnech nafta výrazně zdražovala. Ještě 3. října byla cena 32,33 korun, o den později, tedy 4. října jsme viděli nárůst o 19 haléřů, o dalších 17 haléřů 5. října a 6. října o dalších 22 haléřů. Jsou to opravdu výrazné růsty, v podstatě o dvacetník každý den, takže ta cena 32,99 korun je podstatně vyšší, než jaká byla před týdnem. Ten nárůst je dramatický a podobné navyšování můžeme očekávat ještě v nejbližší době, kdy se zakalkulovává vyšší cena ropy na světových trzích. Potom se zohlední aktuální ceny na ropném trhu a ceny na našich čerpacích stanicích by měly znovu začít stagnovat," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Štěpán Křeček, kdy můžeme očekávat stagnaci cen.

Nejníže za poslední roky se ceny benzínu a nafty pohybovaly v květnu loňského roku, jednalo se o důsledek pandemie koronaviru. Podle dat Českého statistického úřadu se tou dobou dal litr nafty pořídit za 25,76 korun, litr benzínu pak za 29,63 korun. Nynější ceny proto dělají motoristům těžkou hlavu a kdo za koronavirové krize nakoupil pohonné hmoty do zásoby, určitě nepochybil.

"Současné ceny pohonných hmot jsou velice vysoké, ale situace u benzínu je horší než u nafty, protože tam nedošlo ke snížení spotřební daně. Cena benzínu je dnes o necelé 2 koruny na litr vyšší než cena nafty a začínáme atakovat úroveň 35 korun, kterou v následujících týdnech pravděpodobně překonáme. To už je opravdu výrazné navýšení proti tomu, co jsme zažívali v loňském roce, kdy se ceny pohonných hmot vlivem koronavirové krize výrazně propadaly. Z meziročního pohledu jsou ty nárůsty opravdu skokové," dodal ekonom Štěpán Křeček pro ŽivotvČesku.cz.

Podobného názoru je i další ekonom Lukáš Kovanda. "Benzín i nafta budou zdražovat dál, může se to už v zimě dostat ke 40 korunám, jako tomu bylo v roce 2012. Možná to nebude celorepublikově, ale například v roce 2012 řidiči v Praze platili dokonce přes 40 korun. Situace ve světě v oblasti energií se dramaticky zhoršuje, nedostává se plynu, situace je problémová v Evropě, v Číně i v USA. Bude pokračovat dál tlak na růst cen ropy, benzínu i nafty," doplnil pro ŽivotvČesku.cz s tím, že ke zvyšování cen dlouhodobě přispívá také ekologický tlak a boj s emisemi.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.