Drastický nárůst nakažených je nutné zastavit. Do konce roku umře 2000 lidí, odhaduje imunolog Václav Hořejší

Profesor imunologie Václav Hořejší
Profesor imunologie Václav Hořejší
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 10. 2021

Covidová čísla v České republice dramaticky narůstají, v úterý v Česku přibylo 6274 potvrzených případů. Na 100.000 obyvatel připadá v posledních sedmi dnech 246 nakažených. Podle molekulárního imunologa Václava Hořejšího (72) je nutné zpřísnit vládní opatření. "Podle mě do konce roku umře přibližně dva tisíce lidí," řekl vědec a vysokoškolský profesor pro ŽivotvČesku.cz.

Je nejvyšší čas důrazně šlápnout na brzdu, nebo se Česká republika řítí k dalšímu lockdownu. Myslí si to stále více odborníků z řad virologů a epidemiologů. V úterý v Česku přibylo 6274 potvrzených případů covidu-19, to je téměř dvakrát více než před týdnem. Poprvé od dubna tak denní počet nově nakažených překonal hranici 6000. Opět se zvýšil počet hospitalizovaných, s koronavirem je v nemocnicích 1146 lidí. V těžkém stavu je 166 pacientů.

Imunolog Václav Hořejší je přesvědčen, že počet těžkých případů a úmrtí nebude tak vysoký, jako při poslední covidové vlně, protože společnost je z části proočkovaná a z části promořená. I tak ale do konce roku umře velký počet lidí.

"Zdá se, že pokud nebudou přijata zpřísňující opatření, nebo pokud se zásadně neurychlí očkování, tak počet pozitivních případů bude dál stoupat, nevím ale, jak vysoko. Pořád podle mě zřejmě bude pokračovat trend, že počet hospitalizací a těžkých případů bude nižší, než při poslední jarní vlně. Podílí se na tom faktory, že část veřejnosti je naočkovaná a část veřejnosti nemoc již prodělala. Pořád ale bude vysoký počet pozitivních případů a podle mě do konce roku umře přibližně dva tisíce lidí," vyslovil negativní prognózu pro ŽivotvČesku.cz Václav Hořejší, který apeluje na to, aby lidé dodržovali vládní nařízení a stát je dokázal vymáhat.

"Máme tady nařízení, kdy a jak se mají používat respirátory. Což je od začátku nástroj, jak epidemii omezit. Jde hlavně o to, aby to lidé respektovali a dodržovali. Stát něco nařídil, tak musí zařídit také to, aby se to dodržovalo. Porušování vyhlášených nařízení se musí trestat, musí padat pokuty, bohužel vláda a politici se bojí, že by si znepřátelili část voličů. Máme tu přehnaný liberalismus, který nám škodí. Podívejte se do sousedních zemí, když přijdete v Rakousku do restaurace, tak vás okamžitě kontrolují, když se budete vzpouzet, tak dostanete likvidační pokutu," popsal pro ŽivotvČesku.cz imunolog s tím, že si myslí, že pravidla jsou nastavena dobře, ale je slabá kontrola toho, zda jsou dodržována.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.