Dřina se vyplatila. Andrea Růžičková oslaví Vánoce v domě, kde s manželem dokončili rekonstrukci. Popsala, co jí ale kazí náladu

Herečka Andrea Růžičková se svou rodinou
Herečka Andrea Růžičková se svou rodinou
Foto: Se svolením Andrey Růžičkové
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 6. 12. 2021

I splněný sen o vlastním domově a dokončená rekonstrukce mohou být pro někoho vánočním dárkem. Herečka Andrea Růžičková (37), kterou diváci dobře znají z televizní obrazovky, se s manželem Mikolášem (42) rozhodla zariskovat a vyplatilo se. Přestavba domu starého téměř pět století jim dala pořádně zabrat, ale nyní už se připravují na Vánoce. "Přišlo nám první vyúčtování za elektriku. V podstatě je tady na první pohled všechno hotové, vánoční stromeček budeme zdobit až na Štědrý den. Nemám ráda, když někdo připraví stromek už měsíc předem, protože pak té atmosféře schází pravá radost a euforie v ten daný čas," řekla pro ŽivotvČesku.cz.


Manželé Růžičkovi mají za sebou náročné dva roky nejen kvůli epidemii koronaviru, ale také kvůli rekonstrukci domu na vesnici, který si koupili. Práce na nemovitosti původem z 16. století, jež si pořídili na začátku loňského roku, je stála mnoho času, dřiny a úsilí, nicméně přinesla kýžený výsledek. Rodiče synů Tobiáše (4) a brzo dvouletého Jáchyma si však uvědomují, že práce na domě v podstatě nikdy nekončí.

"Tady nikdy nebude asi finálně hotovo (směje se). V podstatě je tady na první pohled všechno hotové, ale pořád něco řešíme, obzvlášť po roce, kdy nám přišlo první vyúčtování za elektriku... Je to nepříjemné, všechno tu máme na elektriku, řešíme čerpadlo, vodu ze studně a neustále něco, protože si to tady žije vlastním životem. Když máte nový dům, tak je to všechno od začátku zhruba vypočítané, my jsme si vědomi, že nikdy neskončíme. Ale zase jsou to takové příjemné starosti, které nás udržují v mentální bdělosti. Pak se alespoň nestačíme hroutit z toho, co se děje ve světě, takže na druhou stranu je to i dobré. Musíme pořád řešit nějaké praktické věci. Je to asi forma terapie a myslím si, že za pár let se za to možná bude i platit (směje se). Všichni budeme už tak unavení z té bezpečnosti, internetu a toho, co máme na QR kód, že lidé budou nakonec dávat peníze za to, že budou hrabat listí," řekla Andrea Růžičková pro ŽivotvČesku.cz s tím, že hodně lidí si začíná uvědomovat vliv instantního světa.

Už za necelé tři týdny budou Vánoce, které patří k nejoblíbenějším svátkům nejen Čechů. Lidé řeší nákupy dárků, ale v adventním čase také pečení slavnostního cukroví nebo právě výzdobu domova, která dokáže vykouzlit magickou atmosféru, zútulnit ho a naladí rodiny na tu správnou sváteční notu.

"Pomalinku se chystáme, ale vánoční stromeček budeme zdobit až na Štědrý den. Nemám ráda, když někdo připraví stromek už měsíc předem, protože pak té atmosféře schází ta pravá radost a euforie v ten daný čas. Jinak jsem vytáhla pouze nějaký kalendář, lucerničku… spíše se na Vánoce těšíme, povídáme si o nich a sháníme dárečky podle toho, jak nám to vychází. Nikdy u nás nešlo o žádné hromady darů a snažíme se zaměřit na to, abychom se obdarovali věcmi, co víme, že máme rádi. Ale zároveň aby to nebylo zbytečné, ale užitečné," popsala pro ŽivotvČesku.cz sympatická představitelka Evy Dvořákové z oblíbeného retro seriálu veřejnoprávní televize.

Tradice ohledně štědrovečerní večeře – kapra a bramborového salátu, bývají v každé rodině trochu modifikované, u Růžičkových Štědrý večer probíhá v duchu vánočních tradic, jež si sami upravili podle vlastních představ.

"Přinesla jsem nějaké zvyklosti z východního Slovenska. U nás se před jídlem modlíme, říkáme nahlas prosby, které si přejeme pro svoji rodinu nebo pro ostatní. Maminka mi každý rok posílá ze Slovenska tradiční oplatky, doufám, že letos dorazí vcelku (směje se). Máme i takový krásný zvyk, kdy máma i já dáváme všem členům medový kříž na čelo. Je to znak odpuštění a usmíření u všech členů domácnosti, aby se nikdo na nikoho nezlobil. Pak budeme mít k jídlu klasicky salát, jenom zvažujeme, že k němu budeme mít vegetariánskou přílohu, aby v ten den skutečně nikdo nepřišel o život a pro všechny to byl mírumilovný čas. Moc se mi líbí kombinovat tradiční věci, které jsou zásadní a pochází od našich předků jakožto úcta k nim a jejich moudrosti, s tím novým pocházejícím od nás," dodala s úsměvem pro ŽivotvČesku.cz Andrea Růžičková, která si sváteční dny chce užít naplno, protože Vánoce miluje.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.