Reklama:

Druhá vlna bude. Může jít o velmi rychlý proces, uvedl epidemiolog Roman Prymula

Roman Prymula
Roman Prymula
Foto: reprofoto ČT
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 6. 2020

Epidemiolog a vládní zmocněnec pro vědu a výzkum Roman Prymula má v otázce druhé vlny poměrně jasno. Je pravděpodobné, že se Česka bude týkat. Ovšem boj s ní bude náročnější ve smyslu, že ekonomika se zavírat nebude moct. Tedy opatření, která byla zavedena během první vlny, by už vláda neměla podniknout.

Reklama:

Boj s druhou vlnou podle Prymuly bude složitější, protože ekonomika by to při plošných opatřeních nevydržela.

Reklama:

Epidemiolog zároveň, že v případě druhé vlny bude poměrně zásadní, jaký počet nakažených se bude držet. Zda půjde o stovky či situace bude horší.

Kvůli možnému návratu epidemie se Prymula domnívá, že je potřeba zachovat to, co v minulých měsících pomáhal stvořit. „Bojím se, aby celý systém, který byl připraven, zůstal připraven i nadále. Znovu ho stavět na zelené louce není jednoduché a nebude tolik času,“ uvedl pro Českou televizi.

Že se Česko časem bude muset vypořádat s další vlnou nákazy, osobně považuje za velmi pravděpodobné. Podle mnohých tvrzení by se Evropy mohla týkat okolo podzimu.

Je vysoce pravděpodobné, že nějaká druhá vlna bude. Když vidím situace v jednotlivých zemích, tak ten virus nemizí. V Izraeli už bohužel k takové vlně došlo. Znamená to, že musíme být obezřetní,“ má jasno.

Problém s počtem

Upozornil přitom, že může jít o velmi rychlý proces. „V Izraeli to byla otázka deseti dnů,“ upřesnil.

Velmi špatné by bylo, kdyby se potom pohyboval denní nárůst počtu nových případů třeba v řádu tisíců. „To je problém a je mnohem složitější zastavit takový explozivní nárůst, než když ho zastavíme třeba na úrovni 200 nebo 300,“ dodal Prymula pro Českou televizi.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: