Druhá vlna koronaviru bude asi ještě horší. Připravme se na to všichni, říká epidemiolog z IKEM

MUDr. Petr Smejkal
MUDr. Petr Smejkal
Foto: poliklinikanarodni.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 5. 2020

Druhá vlna koronaviru s největší pravděpodobností může přijít na podzim, shodují se mnozí epidemiologové. Epidemiolog a ifektolog Petr Smejkal z pražského Institutu pro klinickou a experimentální medicínu (IKEM) prohlásill, že může být ještě horší než ta současná. Všichni by se na to podle jeho názoru měli připravit, především nemocnice.

Nakolik ovlivní vývoj epidemie koronaviru rozvolňování opatření, se podle Smejkala naplno ukáže až v polovině května.

"Momentální situace je dobrá. Jak ale víme, virus má svoji inkubační dobu, proto efekt současného rozvolňování opatření můžeme posoudit až tak v půlce května,“ řekl TN.cz doktor Smejkal. Už teď bychom se prý měli ale připravit na druhou vlnu.

Může to být horší

Ta zřejmě může přijít na podzim. "Jestli bude současně probíhat i epidemie chřipky, tak to samozřejmě může být horší. Nemocnice ohledně ochranných pomůcek, izolačních místností, kvalifikovaného personálu, ventilátorů a dalšího, musí být připravené pořád," dodal s tím, že každá nemocnice by měla mít svůj pandemický plán.

"Všechno začíná u vás.Nemyslete si, že za vás bude pořád někdo něco řídit. Začněte u sebe, buďte odpovědní," uzavřel Smejkal.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.