Druhá vlna koronaviru klepe na dveře? Znepokojivá slova epidemiologa Romana Prymuly

Roman Prymula
Roman Prymula
Foto: reprofoto ČT
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 5. 2020

Obavy z druhé vlny koronavirové pandemie teď sužují celý svět. Česko se momentálně nachází v klidné epidemiologické situaci, podle mnohých se to však může změnit. Hlavní epidemiolog Roman Prymula prohlásil, že právě kvůli hrozbě druhé vlny nechce, aby opatření skončila.

„Samozřejmě, že obava z druhé vlny je správná, obává se jí celý svět. Proto ta opatření nekončí, a pokud dochází k rozvolnění, tak s obavou, abychom byli schopni celý systém kontrolovat,“ řekl Prymula serveru idnes.cz.  

S druhou vlnou se už několik dní potýká i asijský Singapur. Nejprve tam porazili čínský virus poměrně snadno, teď se ale situace výrazně zhoršila.

Křehká bublina

Český optimismus mírní také známý neurobiolog Omar Šerý. „Česká relativně silná, ale stále křehká bublina bezpečí před virem může nekontrolovatelně prasknout,“ nechal se slyšet na Twitteru.

Doporučil bych organizovat výlety do epicenter, kde nákaza probíhá nekontrolovaně a kde umírají tisíce lidí, abychom si uvědomili, co nás mohlo čekat,“ dodal.

Opatření se v tuzemsku rozvolňují, 11. května otevřou třeba restaurace a hospody s předzahrádkou a bude možné cestovat vlaky a autobusy do zahraničí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.