Aktualizováno: Z tržiště v Pekingu se rozšířila nákaza koronaviru. Úřady zavedly výstrahu na druhý nejvyšší stupeň, omezily dopravu, uzavřely se i školy

V Číně se nově objevila nákaza.
V Číně se nově objevila nákaza.
Foto: Pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 6. 2020

Poslední dny pro pevninskou Čínu znamenaly opět obezřetnost v souvislostí s COVID-19. V hlavním městě Pekingu se potvrdilo několik desítek případů nákazy. Začíná se zvyšovat intenzita obav ze zásahu druhé vlny epidemie. Jen v pondělí přibylo nejméně 49 nově nakažených.

Vicepremiérka Sun Čchun-lan vyzvala tamní úřady, aby začaly jednat a varovala, že riziko dalšího rozšíření nákazy není rozhodně na místě podceňovat.

Už o víkendu byla uvalena na některé části Pekingu karanténa. V uzavřených oblastech žije celkem 90 tisíc lidí.

Peking v úterý zároveň omezil veřejnou dopravu směřující pryč z metropole a uzavřel další rezidenční čtvrti ve snaze zastavit šíření koronaviru. Stalo se tak poté, co se od čtvrtka v čínském hlavním městě objevilo 106 nových případů. Tyto údaje vyvolávají obavy z nové vlny epidemie v zemi, kde se koronavirus loni koncem roku objevil poprvé.

Epidemiologové tvrdí, že koronavirus se začal šířit na trhu Sin-fa-ti, kde se prodávají především ryby. Portál BBC uvedl, že virus se našel na krájecích prkýnkách, na nichž se porcovalo maso z dovezeného lososa. Došlo tak ke stažení ryby z obchodů.

Podle tamních odborníků je možné, že se vir do Pekingu dostal z Evropy. A panují obavy, že zavlečená nákaza se může bleskově šířit. Provincie na severovýchodu Liao-ning a na severu Chu-pej oznámily první případy spojené s pekingským tržištěm.

Několik čínských měst už vyzvalo své obyvatele, aby do hlavního města raději necestovali.

Zároveň v úterních odpoledních hodinách přišla informace, že Peking zvýšil výstrahu na druhý nejvyšší stupeň. Uzavřel také veškeré školy, omezil veřejnou dopravu směřující pryč z metropole a uzavřel další rezidenční čtvrti poté, co se od čtvrtka v čínském hlavním městě objevilo 106 nových případů.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.