Druhé rouškovné by mohlo být vyšší než v první vlně. Úřad to nevyloučil. Rozhodne ekonomika

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 1. 2021

Důchodcům svitla naděje v podobě dalšího rouškovného. Na začátku týdne o tom promluvila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (39) s tím, že bude záležet, jak letos porostou ceny a lidé budou mít výdaje kvůli pandemii. V současnosti ministr zdravotnictví Jan Blatný (50) doporučil, aby lidé nosili respirátory, které ale zejména pro rizikovou skupinu, tedy seniory přijdou na nemalé peníze. Je tedy ve hře možnost, že právě druhé rouškovné by mohlo s tímto pomoct. Pro ŽivotvČesku.cz se k věci výjadřil opoziční politik Ivan Bartoš (40).

Ministr Blatný v pátek doporučil, aby lidé nosili respirátory třídy FFP2. "Uvědomujeme si, že pořízení těchto respirátorů je finančně nákladné. Není potřeba nyní chodit do obchodů a vykupovat FFP2 respirátory," prohlásil. V současnosti vláda vyčkává s jejich plošným nařízením. A to zejména právě kvůli finančním dopadům.

Ve hře je v současnosti další rouškovné, o němž mluvila Jana Maláčová. Na přelomu listopadu a prosince loňského roku dostali starobní a invalidní důchodci, vdovy, vdovci a sirotci od státu mimořádný příspěvek 5 tisíc korun, tzv. rouškovné.

Teď je teoreticky možné, že částka by mohla být vyšší než v první vlně a mohla by tak kompenzovat mimořádné výdaje nejen spojené s respirátory minimálně třídy FFP2, jejich životnost je přibližně 24 hodin pokud nedojde ke sterilizaci.

Navíc se v Česku očekává, že britská mutace viru bude během následujících dvou měsíců převládat nad stávajícím kmenem. A ochrana respirátorem je účinnější než chirurgickou či textilní rouškou.

"Jsme teprve na začátku roku a případný návrh na další "rouškovné" se bude odvíjet od vývoje ekonomických ukazatelů v příštích měsících," vysvětlil mluvčí MPSV Vladimír Dostálek pro portál TN.cz. Server dále uvedl, že rouškovné je v uvozovkách z důvodu, že stejně jako u prvního příspěvku platilo, že se jednalo o kompenzaci vysoké inflace a zvýšených nákladů. Jak opakovaně Maláčová zdůrazňovala, nejednalo se o peníze určené pouze na roušky.

Podle Maláčové první termín, kdy by se na toto téma mohla vést diskuze, je v létě. "Asi to bude zklamání, ale máme 19. ledna a ta diskuse bude na pořadu v létě, tak jako se vždy v létě diskutuje o valorizaci důchodů," uvedla Jana Maláčová v živém televizním vysílání.

"Vláda má pro seniory zaručit zejména zdravotní bezpečí, funkční rezervace a dostupné dodání vakcíny, o kterou je mezi nimi zájem a to tak, aby nepodstupovali šílený proces registrace a aby nestáli fronty v zařízeních při čekání na očkování, jak už se nyní děje v nemocnicích," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz předseda Pirátů Ivan Bartoš v reakci na původní sliby Maláčové ohledně dalšího rouškovného.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.