Reklama:

Druhé rouškovné v řešení: Budeme schopni připravit návrh dalšího příspěvku, uvedl mluvčí ministerstva

Senior - Ilustrační snímek
Senior – Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 27. 1. 2021

Předmětem diskuzí se stalo téma druhého »rouškovného«, o kterém před nedávnem promluvila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (39). Mnohým tak svitla naděje na další mimořádný příspěvek, který by mohl alespoň drobně přispět v době, kdy hodně lidí počítá kvůli koronavirové epidemii a krizi v Česku každou korunu. "Ano, budeme schopni připravit návrh dalšího příspěvku, ale vše záleží a bude odvislé od ekonomických ukazatelů," uvedl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ministerstva.

Reklama:

Na začátku prosince loňského roku byl vybraným skupinám vyplácen od státu mimořádný příspěvek 5 tisíc korun, tzv. »rouškovné«. Týkalo se to starobních a invalidních důchodců, vdov, vdovců a sirotků. A sotva odstartoval nový rok 2021, ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) uvedla, že by v případě rostoucích výdajů navrhla v pořadí již druhý mimořádný příspěvek důchodcům, který by pro některé mohl být velkou pomocí.

Problém se však řešil už při schvalování prvního, kdy byla opozice zásadně proti a při dalším návrhu »rouškovného« se v jejich postoji nic nemění. Kritika padá především na to, že stát nemá peníze na takové výdaje a nemůže si tím pádem něco takového dovolit. Podle opozičních politiků je to navíc jen krok, který má vést k získání hlasů voličů.

Reklama:

"Ano, budeme schopni připravit návrh dalšího příspěvku, ale vše záleží a bude odvislé od ekonomických ukazatelů. Minulý rok to rozhodnutí o jednorázovém příspěvku vycházelo z ekonomického vývoje, z toho, že během loňského roku extrémně narostla inflace a zdražovalo se. Především senioři mají trochu jiný spotřební koš než zbytek populace, nakupují jiné položky, které zdražovaly rychleji než je průměr," uvedl pro ŽivotvČesku.cz vedoucí tiskového oddělení ministerstva práce a sociálních věcí Vladimír Dostálek.

"O tyto ukazatele jsme se mimo jiné opírali, když se ten návrh v loňském roce připravoval. Nyní na začátku nového roku nová data nemáme. Musíme počkat na následující měsíce, jak se ekonomika bude vyvíjet," popsal pro ŽivotvČesku.cz situaci ohledně druhého »rouškovného« tiskový mluvčí ministerstva s tím, že jednání kolem toho není vůbec jednoduché.

"I loni to bylo hodně o vyjednávání, o té konečné částce. Paní ministryně chce seniorům pomáhat, to vidíme na tom, jakým způsobem rostou důchody, jak se přidávalo v rámci valorizace v posledních letech. Ministerstvo pod vedením paní ministryně v rámci komise pro spravedlivé důchody připravilo návrhy na důchodovou reformu, která obsahuje i návrhy na to, jak pomoci důchodcům s nízkými důchody. Návrhů je celá řada," dodal Vladimír Dostálek pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: