Druhé Vánoce v okovech epidemie. Dělali bychom to jinak, říká Martin Kupka k přísným opatřením. Uvedl 3 klíčové body

Martin Kupka
Martin Kupka
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 3. 12. 2021

Stejně jako minulý rok i letos zůstanou poslední svátky v roce zasaženy epidemií koronaviru, která v posledních dnech a týdnech vykazuje alarmující počty nakažených. Rekordním dnem zůstává čtvrtek 25. listopadu, kdy laboratoře potvrdily téměř 28 000 nových případů. Vláda vyhlásila nouzový stav a protiepidemická opatření pro některé znamenají fatální ztráty. Místopředseda ODS Martin Kupka (46), který má získat post ministra dopravy v nové vládě premiéra Petra Fialy (57), určil, co je nyní stěžejní. "Opatření přišla v podstatě ze dne na den s poměrně velkým zásahem do podnikání," řekl pro ŽivotvČesku.cz a zmínil tři klíčové body mající potenciál řešení situace.

Od půlnoci z 25. na 26. listopadu platí v celém Česku nouzový stav, který s sebou nese řadu zásadních omezení. Vzhledem k tomu, že trvá 30 dnů, jeho konec připadá na první svátek vánoční, tedy 25. prosince v 23.59 hodin. Ve 22 hodin musí zavírat bary, restaurace nebo hospody, hromadných akcí se může účastnit nanejvýš 100 hostů, u kulturních a sportovních akcí maximálně 1 000 – ovšem pouze očkovaných nebo osob, které v posledních 180 dnech prodělaly onemocnění covid-19 (jedná se o tzv. režim O-N / očkování-nemoc).

Vážný dopad mají protiepidemická opatření na vánoční trhy, které dostaly »stopku«. Stejně tak je zakázaná konzumace alkoholu na veřejnosti. S ohledem na předvánoční čas mají ve stánkovém prodeji výjimku pouze prodejci kaprů a vánočních stromků.

"Striktní opatření přišla v podstatě ze dne na den s poměrně velkým zásahem do podnikání těch, kteří se připravovali na vánoční trhy. Je to pro ně velmi často důležitá součást jejich podnikání, kdy mají možnost prodávat zboží, které třeba vyrobili v těch předchozích měsících. Na jedné straně chápu, že vláda musela nějak reagovat na zhoršující se epidemickou situaci, aby přibrzdila šíření nákazy. My jsme už představili naše kroky, dělali bychom to jinak a budeme to dělat jinak. Nicméně v situaci, ve které se nacházíme, pokládáme za důležitější respektovat rozhodnutí současné vlády, byť je v demisi," řekl Martin Kupka pro ŽivotvČesku.cz s tím, že jsou klíčové tři body, kdy na prvním místě zůstává jednoznačně vakcinace posilující dávkou hlavně v rizikových skupinách.

V rámci souhrnného přehledu trojice institucí – ministerstva zdravotnictví, Národního zdravotnického informačního systému a Krajské hygienické stanice, je v Česku 938 813 vykázaných očkování třetí dávkou. Zdravotníci používají k přeočkování tzv. mRNA vakcíny, kam patří Comirnaty od Pfizer/BioNTech a Spikevax od Moderny.

"Jedná se o prioritu číslo jedna. Očkování třetí dávkou v rizikových skupinách. Rychlé proočkování posilující dávkou bude mít také přímý dopad na to, abychom dokázali zvládnout tu současnou zátěž na jednotkách intenzivní péče a v nemocnicích. Druhou důležitou věcí je zajistit co největší kapacity PCR testování a nadále ve školách a ve firmách. Což patří k těm rozhodnutím, které jsme i sami iniciovali jako současný Anticovid tým," vyjádřil se místopředseda ODS a člen nastupující vlády pro ŽivotvČesku.cz.

Celé situaci nepomáhají ani dezinformace a konspirační teorie, které se šíří především na snadno dostupných sociálních sítích. V neposlední řadě také antivaxeři (odmítači očkování) – podle velké části odborné veřejnosti přispívají k tomu, že zodpovědní lidé kvůli nim »trpí«.

Průzkum výzkumných agentur STEM/MARK, Nielsen Admosphere a NMS Market Research z konce listopadu poukazuje na skutečnost, že očkování vnímá pozitivněji čtvrtina lidí, naopak negativněji pak 12 procent. Pětina lidí počítá s tím, že se během vánočních svátků bude chránit dodržováním nošení respirátorů a rozestupy, 14 procent chce omezit kontakty s rodinou, aby se vyhnulo zbytečnému riziku. Nicméně 40 procent občanů nehodlá na průběhu letošních Vánoc nic měnit.

"Jako třetí důležitou věc s ohledem na současný stav, nechci, aby to vyznělo jako nějaká fráze, vnímám opravdu důraz na osobní odpovědnost. Svoboda bez odpovědnosti nemůže existovat. Každý máme ve svých rukou, jak se budeme v následujících dnech a týdnech chovat. Jak z hlediska nezbytného omezení sociálních kontaktů tak zejména v dodržování všech těch známých opatření, která by bylo zbytečné opakovat. To je třetí klíčová věc," uzavřel Martin Kupka z ODS pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.