Druhý test vyšel pozitivně. Taxikář, kterému aplikovali Remdesivir, zůstává v nemocnici.

Taxikář zůstává v nemocnci kvůli pozitivnímu výsledku testu.
Taxikář zůstává v nemocnci kvůli pozitivnímu výsledku testu.
Foto: VFN
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 4. 2020

Stav nakaženého taxikáře, kterému lékaři ve Všeobecné fakultní nemocnici zachránili život, se pomalými krůčky lepší. Stále ještě ale není vyhráno. Druhý test na onemocnění COVID-19 mu totiž vyšel s výsledkem pozitivity.

Jako první Čech u něj byl použit experimentální lék Remdesivir. Podle ošetřujícího lékaře Martina Balíka, šéfa Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (KARIM), překonává taxikář koronavirovou infekci podle výsledků dobře. Dokonce to vypadá, muž nebude mít další trvalé následky.

Opakovaný test na nákazu mu ale vyšel pozitivně. O schopnosti viru držet se dlouhodobě v těle promluvil nedávno pro Život v Česku Roman Prymula. "V několika případech ve světe se ukazuje, že vir se může z těla vylučovat poměrně dlouho. V některých případech došlo i k reaktivaci, kdy vir nebyl zcela vyloučen z těla pacienta," vysvětlil Prymula.

Druhý test pozitivní

U taxikáře jde o obdobu. První test byl negativní, druhý test vyšel pozitivně. Z nemocnice ho tak stále nemohou pustit. „Nachází se ve stavu, kdy čekáme na druhou negativitu jeho koronavirového vyšetření. V případě, že bude podruhé negativní, tak ho budeme jistě překládat na standardní oddělení," sdělil ke stavu pacienta Novinkám ošetřující lékař.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.