Reklama:

Držím mediální celibát, říká bývalá ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. O víkendu vyrazila na protivládní demonstraci

Jana Maláčová
Jana Maláčová
Foto: CNC / JAKUB POLÁČEK / CNC / Profimedia
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 10. 10. 2022

Poté, co neuspěla v boji o křeslo předsedy ČSSD, stáhla se z veřejného prostoru do ústraní. Dnes Jana Maláčová (41) pracuje pro odbory a příliš pozornosti se jí stále budit nechce. "Držím mediální celibát," uvedla pro ŽivotvČesku.cz. O víkendu však udělala malou výjimku a vyrazila na demonstraci odborů proti chudobě.

Reklama:

Bývalá ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová je spokojená s tím, že je nyní mimo hledáček médií, což je něco, co v minulých letech příliš neprožívala. "Ještě stále držím mediální celibát a pořád ještě nedávám rozhovory. Člověk si od toho musí občas trochu odpočinout," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz svůj aktuální pohled na veřejné působení.

Reklama:

Přestože momentálně je spokojená v novém zaměstnání - pracuje nyní pro Českomoravskou konfederaci odborových svazů, rozhodla se o víkendu udělat malou výjimku ze svého nového pravidla, že na veřejnosti nyní nevystupuje, a vyrazila na odborářskou protivládní demonstraci, kterou odboráři svolali především na protest proti chudobě, která v Česku narůstá a ze které viní současnou vládu premiéra Petra Fialy (58).

Svůj nesouhlas tam přišla veřejně vyjádřit také právě bývalá ministryně Jana Maláčová, která se dokonce fotografií z místa pochlubila na sociální síti Instagram. "Chtěla jsem tím jen dát najevo, že jsem na straně lidí. Víc se k tomu asi nemá smysl vyjadřovat," uvedla pro ŽivotvČesku.cz někdejší nejvýraznější politička ČSSD.

Odbory ve společném prohlášení apelovaly na zastavení inflace. Podle nich by vláda měla zejména regulovat ceny energií, potravin či pohonných hmot. Dále požadují zvýšení minimální mzdy ještě v tomto roce o 2000 korun na 18.200 korun. Josef Středula (54), který bude příští rok kandidovat na prezidenta, citoval první českou hlavu státu Václava Havla, že lhostejnost k druhým a k osudu celku je tím, co otevírá dveře zlu. Demonstranti na Václavském náměstí jsou podle něj ti, kteří mají strach z budoucnosti. Vláda podle něj na krizi reaguje pomalu a nedostatečně.

Policie počet účastníků odhadla na několik tisíc. Středula přesto vyjádřil s účastí spokojenost a odmítl i srovnávání se zářijovými protesty odpůrců vlády. "Přišli přesně ti, kteří přijít chtěli. Demonstrace v žádném případě nebyla extremistická. Udělali jsme vše pro to, aby kdokoli, kdo by chtěl mít něco k extremismu, na naši demonstraci nepřišel. A myslím, že jsme udělali dobře," sdělil pro média.

Demonstrace trvala zhruba hodinu a půl, zakončila ji státní hymna. Podle policie, která do místa konání protestu nasadila více než stovku policistů i příslušníků antikonfliktního týmu, byla akce bez problémů.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: