Duben není »aprílový« jen tak, říká Dagmar Honsová. Meteoroložka vysvětlila proměnlivé počasí

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 28. 3. 2023

Pojem »aprílové počasí« je dobře známý. Jak ale pro ŽivotvČesku.cz vysvětlila meteoroložka Dagmar Honsová, nejde jen o ustálené slovní spojení. Velké výkyvy teplot a meteorologické situace mají své objektivní fyzikální vysvětlení. "Dochází k vyrovnávání teploty oceánu a pevniny," uvedla konzultantka počasí mimo jiné.

Duben má přívlastek »apríl« a opravdu často proměnlivé počasí přináší. Má to své fyzikální opodstatnění, jak pro ŽivotvČesku.cz vysvětlila známá meteoroložka Dagmar Honsová.

"Za prvé dochází k vyrovnávání teploty oceánu a pevniny, což podporuje nestabilitu přechodů vzduchových hmot, za druhé mají často jednotlivé vrstvy atmosféry rozdílnou teplotu. Často se tak vytváří takzvaná kupovitá oblačnost, ze které mohou vypadávat srážky snad ve všech podobách skupenství," popsala konzultantka počasí, proč k velkým výkyvům dochází.  

Jedná se také o první měsíc od začátku roku, který může přinést i tropické teploty, jako tomu bylo v roce 1968, kdy byla naměřena teplota 32°C v Berouně, a to konkrétně 23. dubna. Zároveň tento měsíc může přinést také silné mrazy. 9. dubna na Kvildě-Perle bylo naměřeno pouhých -24,8 °C, a to v roce 2003.

"V roce 1980 v Krušných horách ještě napadlo za jediný den 65 cm sněhu, v roce 2006 jsme skloňovali velké jarní povodně a na konci dubna 2016 už dozrávaly ptačí třešně," připomněla pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová, jaké neobvyklé jevy už v Česku duben přinesl.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.