Reklama:

Důchodová reforma je nezbytná, demografický náraz po roce 2030 ale už nezachrání, říká Miroslav Kalousek

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 29. 3. 2023

Důchod z veřejného systému tvoří v Česku kolem 95 procent příjmu seniorů. Odvody na penze jsou výrazně nižší než výdaje, letos by deficit mohl činit kolem 78 miliard korun. Experti navrhují ke zmírnění zadlužení mimo jiné zpomalit valorizace, omezit počet předčasných důchodů a zvyšovat postupně dál důchodový věk. Život v Česku se prodlužuje a počet i podíl lidí nad 65 let podle statistiků roste. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila bývalého šéfa resortu financí, politického glosátora a vynikajícího rétora Miroslava Kalouska (62) ohledně jeho pohledu na komplexní důchodovou reformu. Z jeho slov vyplynulo, že jde o naprosto nezbytnou záležitost.

Reklama:

Loni měli muži naději na dožití 76,1 roku a ženy 81,9 roku. Lidí nad 65 let žilo v zemi 2,2 milionu, tvořili 21 procent obyvatel. Podle dřívějších plánů by člověk měl v penzi trávit zhruba čtvrtinu života. Povinná doba placení odvodů pro nárok na důchod trvá nyní 35 let. Dříve do důchodu bez krácení částky mohou odcházet horníci a záchranáři.

Ohledně důchodové reformy se redakce dotázala exministra Miroslava Kalouska. "Důchodová reforma je potřeba samozřejmě udělat. Propásli jsme deset let, když vláda ANO a ČSSD zaspala start a ničím to nenahradila. Důchodová reforma je samozřejmě nezbytná, je ale k tomu potřeba dodat, že současný strukturální problém a demografický náraz, který nás čeká po roce 2030, už žádná důchodová reforma nezachrání. To je dlouhodobé řešení. Problém mohou zpomalit a zmírnit pouze nepopulární parametrické změny, jako je nižší tempo valorizace, pozdější odchod do důchodu a podobně," uvedl pro ŽivotvČesku.cz bývalý výrazný politik.

Reklama:

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka minulý týden uvedl, že se v rámci reformy nechystá zvýšit věkovou hranici pro odchod do penze z 65 na 68 let, jak navrhují někteří experti. Podle něj by se při nástupu do důchodu měla zohledňovat délka života, odpracovaná doba či náročnost profese.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: