Dva dny volna po očkování ať vypíše Agrofert pro své zaměstnance, okomentoval Babišův návrh Kalousek

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 8. 2021

Premiér Andrej Babiš (66) dál doporučuje zaměstnavatelům, ať své zaměstnance motivují k očkování proti covidu tak, že jim dají dva dny volna z práce. Podle opozičního politika Miroslava Kalouska (60) se jedná o populismus. "Jsem ochoten to vzít vážně, když touto cestou půjde Agrofert," řekl Miroslav Kalousek pro ŽivotvČesku.cz.

Vláda rozhodla o dvou dnech očkovacího volna jen pro zaměstnance organizací, které má ve své kompetenci. Vyzvala ale kraje a další zřizovatele, aby učinily totéž v případě svých institucí. Premiér Andrej Babiš tak reagoval na informace, že na placené volno budou mít nárok jen úředníci a nebudou ho moci využít například učitelé. Premiér doufá, že ostatní zřizovatelé budou zaměstnance podobně motivovat k očkování proti koronaviru.

"My můžeme rozhodnout o organizacích a institucích, které máme v kompetenci. To znamená, že jsou to všichni policisté, vojáci, hasiči a samozřejmě zdravotníci. A my jsme vyzvali kraje, hejtmany, aby udělali stejné rozhodnutí," řekl v neděli Andrej Babiš.

Připomněl, že kraje jsou zřizovateli části škol a pod kraji fungují také některé nemocnice. "Doufám, že to učitelům také dají, nebo zdravotníkům v nemocnicích, které jim patří," uvedl premiér. Dodal, že k tomu již vyzval předsedu Asociace krajů Martina Kubu (ODS) a jednal o tom také se svazem obcí.

Ministerstva, úřady a jejich příspěvkové organizace zaměstnávají letos 482.270 lidí, o 6901 více než loni. Nejvíce je učitelů, a to 187.975. Nepedagogických pracovníků ve školství je zhruba 70.000. Následují příslušníci ozbrojených složek, jako jsou policie, vězeňská služba nebo celníci, kterých je 67.348. Vojáků je 26.395.

Člen TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek Babišovu snahu považuje za populismus. "Je to čirý populismu. Pan premiér říká, že chce ostatní inspirovat, byl bych ochoten to vzít trochu vážně, za předpokladu, když se podíváme na Agrofert, který má zhruba 35 tisíc zaměstnanců. Dokud Agrofert tento bonus nevypíše na své vlastní náklady pro své vlastní zaměstnance, tak z pana premiéra můžeme mít jen legraci," sdělil Miroslav Kalousek pro ŽivotvČesku.cz.

Podle údajů ministerstva aplikovali zdravotníci v sobotu 25.909 dávek vakcíny proti covidu, přičemž o týden dříve dali injekcí přibližně o 7400 více. Počet podaných dávek za celou dobu očkování, které začalo v ČR na konci loňského roku, překročil 10,3 milionu. Ukončené očkování má 4,84 milionu lidí, zhruba 45 procent z 10,7 milionu obyvatel v zemi.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.