Reklama:

Dva velikáni na Akademických týdnech: Takhle vypadá bratr Marka Ebena. Psycholog Jeroným Klimeš míní, že jsou odlišitelní

Jeroným Klimeš a David Eben
Jeroným Klimeš a David Eben
Foto: Se svolením Jeronýma Klimeše
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 7. 2022

Akademické týdny jsou několikadenní kulturně vzdělávací setkání pořádané každý rok na přelomu července a srpna, otevřené všem, kdo nejsou lhostejní ke svému okolí ani k sobě. A aktuálně na nich je český špičkový psycholog Jeroným Klimeš (55), kterého redakce ŽivotvČesku.cz zastihla krátce před koncertem mužského pěveckého sboru Schola Gregoriana Pragensis, který byl založen bratrem moderátora Marka Ebena (64) Davidem (57) v roce 1987. S ním se respektovaný odborník se specializací na rodinnou psychologii a partnerské vztahy setkal a promluvil o něm v krátkém rozhovoru.

Reklama:

Pane doktore, kde jsme vás zastihli?

Reklama:

(Zasměje se) Víte, jsem na Akademických týdnech. To je taková akce v Novém Městě nad Metují. Týden plný zajímavých přednášek na psychologická, historická, teologická, hudební a jiná témata. Ještě tady vystoupí mnoho zajímavých osobností. Profesor Cyril Höschl bude hovořit o placebu, profesor Vladimír Just pohovoří o zámku Kuks, doktor Marek Orko Vácha, který je římskokatolický kněz, teolog, přírodovědec, pedagog, spisovatel a skaut, pohovoří o genetickém inženýrství.

Slyšel jsem o tom, že se Akademické týdny aktuálně konají...

Teď právě jdu na přednášku profesora Davida Ebena. O hudbě na univerzitě Karla IV. - jak prostě vypadala pop-music v té době, na jaké nástroje se tehdy hrálo. Tu ale, pane Šindeláři, už nestihnete, tak vám pošlu alespoň fotografii, abyste viděl, že bratři Ebeni jsou od sebe těžce odlišitelní. Pan profesor je opravu vysoký sympaťák, občas zapomíná, zda mluví česky, latinsky nebo německy.

Latinsky vy zvládáte mluvit rovněž, jestli tuším správně?

(Začne se mírně smát) Latinsky se moc nechytám, ale češtinu už začínám zvládat docela obstojně. Když na to však šlápnete, tak dnes večer ve 20 hodin mají koncert v Novém Městě nad Metují se svou Schola Gregoriana Pragensis. Úžasná cesta časem a prostorem, protože nás přenesou do jiného světa, a to mnohem dále, než dokáže jakákoli cestovka.

To patrně nestihnu, ale někdo ze čtenářů by mohl. Vy jste také měl nějakou přednášku?

To by bylo milé. Koncert bude tak do deseti večer. A pokud jde o přednášku, tak dokonce dvě, protože jsem zaskakoval za kolegu - profesora Corona Covida.

Prozradíte, o čem byla?

Mluvil jsem o lidech s temnou duší čili o dysthymii a o tom, jak tito věční mrzouti ničí život svým blízkým. Prostě na téma naší nové knihy. Zkuste přijet a přesvědčíte se na vlastní oči, že jsem ve velmi příjemné společnosti.

Kdo je David Eben:

Narodil se 6. ledna 1965 v Praze a je český hudebník a muzikolog. Řídí mužský pěvecký sbor Schola Gregoriana Pragensis zaměřený na gregoriánský chorál, hraje na dechové nástroje ve skupině Bratři Ebenové a je českým znalcem i praktikem gregoriánského chorálu. Je synem českého hudebního skladatele Petra Ebena a synovcem hudebního skladatele Ilji Hurníka. Jeho syn se jmenuje Jakub.

Akademicky působí v Ústavu hudební vědy na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde byl v roce 2017 jmenován profesorem v oboru Hudební umění se zaměřením Hudební teorie.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: